13 i 14 emerytura 2022. Czy seniorzy mają szansę na ponowny zastrzyk gotówki?

Czternasta emerytura to świadczenie, które w 2021 roku poprawiło sytuację finansową wielu seniorów. Niestety, nie wszystkich. W przeciwieństwie do 13 emerytury obowiązywał próg dochodowy, jak i inne warunki. Czy 13 i 14 emerytura 2022 jest możliwa? Emeryci liczą na ponowny przypływ gotówki.

Emeryci w 2021 roku otrzymali trzynastą i czternastą emeryturę. O ile trzynasta emerytura przysługiwała niemal każdemu, tak czternasta emerytura była możliwa dopiero, jeśli emeryt spełnił odpowiednie warunki. Liczył się m.in próg dochodowy, który pozbawił niektórych seniorów tego świadczenia. Te i inne rodzaje świadczeń znacząco podbudowały budżet emerytów. Nic dziwnego, że w 2022 roku liczą na kolejne dodatki do emerytury. Póki co mogą liczyć m.in na 200 złotych do emerytury i 500 plus dla seniora. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Komu przysługuje 13 i 14 emerytura? Te osoby otrzymały świadczenia w 2021

Trzynasta emerytura, którą emeryci otrzymali w 2021 roku obowiązywała wszystkie osoby, które miały prawo do:

  • emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych
  • rent socjalnych,
  • świadczeń przedemerytalnych,
  • emerytur pomostowych;
  • zasiłków i świadczeń przedemerytalnych;
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych;
  • rent inwalidów wojskowych i wojennych

Paulina Sykut-Jeżyna zmieniła kolor włosów. Postawiła na supermodny blond. Jaka była reakcja jej fanów? Paulina Sykut-Jeżyna zmieniła fryzurę. Zdania fanów podzielone. "Fajnie, jednak..."

W przypadku osób, które otrzymały czternastą emeryturę, sytuacja była nieco inna. Świadczenie przysługiwało wyłącznie tym, których dochód nie przekraczał 2900 zł brutto. Obowiązywała też zasada złotówka za złotówkę, która sprawiła, że nie wszyscy seniorzy dostali identyczne świadczenie. 

Ile wynosi 13 i 14 emerytura? Nie każdy emeryt otrzymał tyle samo pieniędzy

Trzynastka była wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. Od 1 marca 2021 r. najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł (brutto). Zatem w 2021 r. ZUS wypłacił dodatkowe roczne świadczenie w wysokości 1250,88 zł (brutto). Czternasta emerytura to 1250,88 zł brutto. Otrzymały ją osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

szczepienia seniorów, zdjęcie ilustracyjne 500 plus dla seniora jeszcze w tym roku. Potrzebny wniosek

Czy na seniorów czeka 13 i 14 emerytura 2022? Ile wyniesie?

Emeryci oczekują 13 i 14 emerytury także w 2022 roku. Rząd nie wyklucza takiej możliwości, jednak seniorzy obawiają się, że w związku ze wzrostem podatków świadczenie może ulec zmianie. Może być to jednak zmiana na lepsze. Rekordowa waloryzacja, za którą odpowiada gigantyczna inflacja, w połączeniu z reformą podatkową może wpłynąć na to, że seniorzy dostaną na rękę 1207 zł. To o 200 złotych więcej niż w roku ubiegłym. Są jednak sytuacje od seniorów niezależne, które mogą sprawić, że czternastej emerytury w 2022 roku zabraknie. Rząd oficjalnie nie potwierdził ponownego przyznawania świadczenia.

Więcej o: