Od kiedy emerytura bez podatku? Emeryci dostana więcej pieniędzy

Od kiedy emerytury bez podatku? Okazuje się, że wyższa emerytura czeka seniorów już lada moment. 1 października Sejm przyjął ustawę o zmianach podatkowych. To oznacza, że część seniorów będzie zwolniona z opłacania podatku dochodowego od swoich emerytur.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W naszym kraju zaszła wielka rewolucja w podatkach zmiany tyczyć będą się również seniorów.  Dokładnie w piątek 1 października Sejm uchwalił proponowane w Polskim Ładzie zmiany podatkowe. Wśród uchwalonych zmian znalazło się także podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Dzięki temu seniorzy mogą liczyć na wyższe świadczenia emerytalne.

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Nowy ład kwota wolna od podatku. Seniorzy skorzystają

Na zmianach wprowadzonych przez Polski Ład w podatkach skorzysta niemal 18 mln Polaków. W tym najmniej zarabiający, rodziny z dziećmi i ok. 8 mln emerytów i rencistów. Stanie się tak dlatego, że podwyższono kwotę wolną od podatku do 30 tys. i podniesiono drugi próg podatkowy do 120 tys. W związku z tym w kieszeni większości podatników zostanie więcej pieniędzy. Według projektodawców nowy system podatkowy ma być bardziej sprawiedliwy.

Od kiedy emerytura bez podatku? Zmiany zaczną się już niedługo

Istotne zmiany w emeryturach seniorów wejdą w życie już niedługo. Parlament zakończył prace nad ustawą już jakiś czas temu. Dokładnie 16 listopada 2021 r. Prezydent RP ją podpisał, a rozwiązanie ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Seniorzy będą mogli zobaczyć nowe kwoty emerytur bez podatku już po nowym roku.

Nowy Ład emerytura bez podatku: tabela przedstawia konkretne kwoty

Zmiany, które wpłyną na wysokość emerytur, wchodzą w życie już lada moment. Według założeń w kieszeniach seniorów, których miesięczny dochód wynosi 2500 zł brutto, zostanie 2250 zł rocznie. Natomiast ci, którzy otrzymują wyższe niż 2500 zł świadczenie, też zyskają na zmianach. Zapłacą oni tylko podatek od kwoty przekraczającej 30 tys. zł rocznie. Przykładowo, przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto, w portfelu emeryta lub rencisty co roku zostanie 1320 złotych więcej.

Ile miesięcznie zaoszczędzą najbiedniejsi seniorzy? Dokładna tabela została umiejscowiona na górze artykułu w galerii zdjęć.

Więcej o: