Ulga dla klasy średniej może okazać się pułapką. Polski Ład nie dla każdego przyniesie zyski

W celu zniwelowania zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej od nowego roku zostanie wprowadzona ulga dla klasy średniej. Polski Ład według zapowiedzi rządowych ma przynieść zyski dla wielu podatników, jednak planowana rewolucja nie dla każdego może okazać się korzystna.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Część przedsiębiorców i podatników od nowego roku czekają niemałe zmiany. Polski Ład wprowadza prawdziwą rewolucję podatkową która, choć według zapowiedzi rządu w kieszeniach Polaków pozostawi nawet do 17 mld zł rocznie, to w praktyce może okazać się dla niektórych pułapką. Kto straci na wprowadzeniu ulgi dla klasy średniej? 

Ulga dla klasy średniej — jak ją obliczyć? 

Z ulgi dla klasy średniej skorzystają wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz przedsiębiorstwa rozliczające się na zasadach ogólnych. Istotne jest również kryterium dochodowe, które musi mieścić się w przedziale 68 412 zł – 133 692 zł rocznie. Opracowane zostały dwa wzory do obliczenia ulgi dla klasy średniej: 

  1. Dla przychodów brutto pomiędzy 68 412 zł - 102 588 zł:

    (suma przychodów brutto x 6,68% - 4566 zł) ÷ 0,17 = kwota ulgi

  2. Dla przychodów brutto pomiędzy 102 588 zł - 133 692 zł:

(suma przychodów brutto x (-7,35%) + 9829 zł) ÷ 0,17 = kwota ulgi

Jakie skutki niesie za sobą ulga dla klasy średniej? Polski Ład wprowadzi prawdziwą rewolucję

Ulga dla klasy średniej będzie mogła być uwzględniona w zeznaniu rocznym lub na wniosek pracownika stosowana w rozliczaniach miesięcznych. W sytuacji, gdy pracownik zdecyduje się na tę drugą opcję, może pojawić się problem. W momencie podwyższenia lub obniżenia przychodów, czyli w przypadku awansu, zmiany stanowiska czy otrzymania nawet premii rocznej, może okazać się, że powyższa granica dochodowa została przekroczona. Skutkować to będzie powstaniem niedopłaty, którą trzeba będzie obligatoryjnie uregulować z fiskusem. 

Polski Ład: ulga dla klasy średniej, a pracujący emeryt

Problem może pojawić się także w przypadku pracujących emerytów. Obecnie to ZUS odlicza przy emeryturach kwotę zmniejszającą podatek. Jednak zgodnie z ustawą o PIT, pracodawca również od przyszłego roku będzie miał obowiązek uwzględniania ulgi już na poczet miesięcznych zaliczek na podatek PIT. Co istotne wyliczenia będą dokonywane tylko na podstawie wypłacanego przez niego wynagrodzenia. Może okazać się zatem, że kilku podatników będzie stosowało ulgę niezależnie. Stąd też pracujący emeryt raz w roku będzie musiał złożyć odrębny wniosek o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi. Inaczej ulga będzie naliczana podwójnie, co dla seniora będzie oznaczało dopłatę do podatku PIT.

Więcej o: