Składka zdrowotna 2022. Kto i ile zapłaci? Niedługo wejdą duże zmiany

Jakiś czas temu Polski Ład wprowadził w Polsce zmiany podatkowe. Razem z nimi zmienią się zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jakie będą składki zdrowotne 2022 dla przedsiębiorców? W życie wejdą duże zmiany.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Największa rewolucja podatkowa w Polsce od dekad, została podpisana przez prezydenta 16 listopada. W Polskim Ładzie przewidziano zmiany dotyczące również wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, jej rozliczenia i opłacenia.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Składki zdrowotne 2022: w tym sektorze też zajdą zmiany

Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej, dotknie każdą formę opodatkowania działalności gospodarczej. Od 2022 roku wysokość stawki procentowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w dalszym ciągu będzie wynosić 9 proc. Zmieni się jedynie podstawa wymiaru tej składki. Ważne jest, że przedsiębiorcy nie będą mogli już odliczyć składki zdrowotnej od podatku.

U przedsiębiorcy opodatkowanego na zasadach ogólnych wysokość składki będzie zależała od jego miesięcznego dochodu. Sytuacje przedstawiliśmy w tabeli znajdującej się na górze artykułu w galerii.

Składka zdrowotna Nowy Ład: ryczałt

Dla przedsiębiorców opodatkowanych w formie ryczałtu ewidencjonowanego również  przewidziana jest w 2022 roku składka zdrowotna w wysokości 9 %. Tutaj również zmieni się podstawa jej wymiaru. W zmianach ustalone zostały trzy graniczne limity w przypadku przychodów z ryczałtu.  Wobec nich przyjęto trzy odrębne podstawy wymiaru zdrowotnego. Roczne przychody:

  • do 60 000 zł - 305,56 zł składki zdrowotnej
  • od 60 do 300 000 zł - 509,27 zł składki zdrowotnej
  • powyżej 300 000 zł - 916,68 zł składki zdrowotnej

Składka zdrowotna 2022. Najniższą stawkę zapłacą przedsiębiorcy płacący podatek liniowy

Od 2022 roku przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym będą płacić niższą stawkę procentową składki zdrowotnej. Wyniesie ona 4,9 proc. uzyskanego dochodu. Warto jednak zwrócić uwagę, że składki zdrowotne przedsiębiorców na podatku liniowym nie mogą być niższe niż 9 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego od 1 stycznia roku składkowego.

Jak wyglądają kwoty składek w tej sytuacji, zobacz w naszej galerii znajdującej się na górze artykułu.

Składki zdrowotne Nowy ład: karta

Przedsiębiorcy, którzy opodatkowani są kartą podatkową, będą zobowiązani w 2022 roku opłacać składkę zdrowotną w wysokości 9 % minimalnego wynagrodzenia roku składkowego. W ich przypadku tak jak i w innych odliczenie składki zdrowotnej od podatku również nie będzie możliwe. Zatem w przyszłym roku, przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 270,90 zł, gdyż minimalna miesięczna pensja wzrośnie do 3 010 zł.

Więcej o: