Podwyżka emerytur 2022. Nie tylko waloryzacja wpłynie na przyszłoroczny wzrost świadczeń seniorów

Nie tylko waloryzacja emerytur 2022 wpłynie na znaczny wzrost świadczeń seniorów. Podwyżka emerytur będzie wynikiem również wielu zmian, które wprowadzi Polski Ład. Jakie zmiany szykują się w finansach starszych obywateli?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Trzynasta emerytura, 500 plus dla seniora czy czternastka to tylko niektóre z programów społecznych, które mają poprawić sytuację finansową seniorów. Rząd stale wychodzi z inicjatywami, dzięki którym najstarsi obywatele mogą liczyć na podwyżkę dotychczasowych świadczeń. W przyszłym roku na wzrost emerytur wpłynie nie tylko planowana waloryzacja, ale też zapowiadany Polski Ład. Ile dokładnie zostanie w kieszeni seniorów? 

Waloryzacja emerytur 2022: świadczenia mogą wzrosnąć nawet do 200 złotych miesięcznie

Według wstępnych szacunków rządu przyszłoroczna waloryzacja miałaby wynieść 4,89 proc. Jednak stale rosnąca inflacja, która według danych GUS w listopadzie pobiła kolejny rekord i wyniosła 7,7 proc. sprawi, że wskaźnik waloryzacji będzie zdecydowanie większy. Wśród najczęściej pojawiających się scenariuszy wskaźnik waloryzacji znajduje się na poziomie 5,85 proc. Oznaczałoby to zatem wzrost emerytur od 55 zł do nawet 230 zł. Dokładną tabelkę możecie znaleźć w galerii na początku artykułu. 

Nie będzie to jedyna podwyżka emerytur 2022. Polski Ład wprowadzi wiele zmian 

Jedną ze zmian, która pojawi się od nowego roku jest tzw. zerowy PIT dla pracujących emerytów. Obejmie on seniorów, którzy po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn, mimo nabycia uprawnień do wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego, nie skorzystają z niego i zdecydują się na kontynuowanie pracy zarobkowej. Zwolnienie z PIT będzie obowiązywało do osiągnięcia progu dochodowego na poziomie 115 528 zł rocznie. 

Emerytury bez podatku to kolejna inicjatywa skierowana do seniorów

W Polskim Ładzie przewidziane zostały również emerytury bez podatku. Inicjatywa skierowana jest do seniorów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a ich dochód miesięczny nie przekracza 2500 zł. Nie oznacza to dla nich stricte podwyżki, gdyż emerytura nadal będzie pozostawała na tym samym poziomie, jak dotychczas, jednak odliczeniu od podatku będzie podlegała całość składki zdrowotnej, czyli 9 proc. W praktyce oznacza to, że osoba otrzymująca przykładowo 1250,88 zł brutto dostanie na rękę 1138 zł.

Więcej o: