Podwójna emerytura co miesiąc: obowiązują warunki. Świadczenie przysługuje nielicznym

Podwójna emerytura co miesiąc w naszym kraju jest niestety niemożliwa z tego samego miejsca. Senior, który chce ja otrzymać, musi szukać jej źródła w innych instytucjach niż ZUS i spełnić konkretne warunki.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W naszym kraju stworzono wiele dodatkowych świadczeń dla seniorów. Niestety to często wciąż nie wystarcza emerytom na podstawowe wydatki. Duża część seniorów otrzymuje np. trzynastą, emeryturę, czternastą, 500 plus dla seniora i dodatki pielęgnacyjne. Część z nich przyznawana jest jednak po spełnieniu określonych wymagań. Tak samo jest w sytuacji gdy chcemy, aby podwójna emerytura co miesiąc zasiliła nasze konto.

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Kasia Cichopek pokazała się bez makijażu? 'No nie wyglądam najpiękniej' (zdjęcie ilustracyjne)Katarzyna Cichopek w najmodniejszej kamizelce sezonu

Podwójna emerytura co miesiąc: sprawdź, czy kwalifikujesz się do jednej z trzech grup

Podwójna emerytura z ZUS-u, w naszym kraju nie jest prawnie możliwa. Jak się jednak dowiedzieliśmy, może być ona wypłacana z innego miejsca niż Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli chcemy pobierać podwójne świadczenie, musimy poszukać innego źródła jej pobierania. Istnieją takie trzy. Starać się o nią mogą osoby które:

  • pracowały za granicą
  • były w służbach mundurowych
  • opłacały dodatkowe ubezpieczenie rolnicze w KRUS-ie

Podwójna emerytura co miesiąc: służby mundurowe

Żołnierze czy np. policjanci mogą otrzymywać drugie świadczenie emerytalne w związku ze odbytą służba mundurową. Oprócz emerytury cywilnej przysługującej z ZUS-u mogą starać się oni o emeryturę mundurową. Wypłacana jest ona przez ZER MSWiA dożywotnio. Konieczne jest złożenie dwóch wniosków o przysługujące świadczenie w określonych powyżej miejscach.

Podwójna emerytura co miesiąc. Jeśli pracowałeś dłuższy czas za granicą możesz się miło zaskoczyć

W drugim przypadku o podwójną emeryturę może starać się wszyscy ci, którzy pracowali za granicą. Jeżeli emeryt pracował tam i również był ubezpieczony, to przysługuje mu prawo do pobierania zarówno emerytury w Polsce, jak i w tym innym kraju. Do każdej instytucji trzeba zwrócić się osobno o przeliczenie świadczenia.

Wiele zapisów 'Polskiego ładu' jest niezrozumiałych (zdjęcie ilustracyjne).Składka zdrowotna 2022:. W życie wejdą duże zmiany

Podwójna emerytura co miesiąc przysługuje rolnikom

Trzecią i ostatnią już możliwość pobierania podwójnej emerytury daje emerytowi ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W tym wypadku jednak trzeba spełnić jeden główny warunek, emeryt w przeszłości musiał podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników przez okres co najmniej 25 lat.

Więcej o: