Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W naszym kraju stworzono wiele dodatkowych świadczeń dla seniorów. Niestety to często wciąż nie wystarcza emerytom na podstawowe wydatki. Duża część seniorów otrzymuje np. trzynastą, emeryturę, czternastą, 500 plus dla seniora i dodatki pielęgnacyjne. Część z nich przyznawana jest jednak po spełnieniu określonych wymagań. Tak samo jest w sytuacji gdy chcemy, aby podwójna emerytura co miesiąc zasiliła nasze konto.
Podwójna emerytura z ZUS-u, w naszym kraju nie jest prawnie możliwa. Jak się jednak dowiedzieliśmy, może być ona wypłacana z innego miejsca niż Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli chcemy pobierać podwójne świadczenie, musimy poszukać innego źródła jej pobierania. Istnieją takie trzy. Starać się o nią mogą osoby które:
Żołnierze czy np. policjanci mogą otrzymywać drugie świadczenie emerytalne w związku ze odbytą służba mundurową. Oprócz emerytury cywilnej przysługującej z ZUS-u mogą starać się oni o emeryturę mundurową. Wypłacana jest ona przez ZER MSWiA dożywotnio. Konieczne jest złożenie dwóch wniosków o przysługujące świadczenie w określonych powyżej miejscach.
W drugim przypadku o podwójną emeryturę może starać się wszyscy ci, którzy pracowali za granicą. Jeżeli emeryt pracował tam i również był ubezpieczony, to przysługuje mu prawo do pobierania zarówno emerytury w Polsce, jak i w tym innym kraju. Do każdej instytucji trzeba zwrócić się osobno o przeliczenie świadczenia.
Trzecią i ostatnią już możliwość pobierania podwójnej emerytury daje emerytowi ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W tym wypadku jednak trzeba spełnić jeden główny warunek, emeryt w przeszłości musiał podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników przez okres co najmniej 25 lat.