Barbórka 2021: kiedy obchodzimy imieniny Barbary? To górnicze święto wypada już na dniach

Barbórka 2021, kiedy obchodzimy? Tego dnia obchodzi się Dzień Górnika. We wszystkich rejonach Polski związanych z górnictwem organizuje się uroczyste marsze i uroczystości. Wszystkie Barbary tego dnia również obchodzą swoje imieniny. Pamiętajmy o złożeniu im życzeń.

Interesuje cię ta tematyka? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nazwa święta, czyli Barbórka pochodzi od obchodzonego w tym dniu wspomnienia św. Barbary z Nikomedii. Jest ona patronką górników, ciężkiej pracy i dobrej śmierci. Jak podają legendy, była ona ścigana przez własnego ojca, który nie zaakceptował faktu, że zmieniła wiarę na chrześcijaństwo. Zginęła śmiercią męczeńską poprzez ścięcie mieczem 4 grudnia 305 roku. Podobno przed śmiercią miał jej się objawić anioł z kielichem i hostią.

Kasia Cichopek pokazała się bez makijażu? 'No nie wyglądam najpiękniej' (zdjęcie ilustracyjne) Katarzyna Cichopek w najmodniejszej kamizelce sezonu

Zobacz wideo Ku-ku, ku-ku. Lepsza kukułka w kieliszku, niż gołąb na dachu

Barbórka 2021: kiedy obchodzimy imieniny Barbary i Święto Górników?

Barbórka jest to czas, w którym cały nasz kraj ma okazję do podziękowania górnikom za ciężką pracę, jaką wykonują, abyśmy my wszyscy mogli korzystać z węgla. To także dzień obchodów dla geologów, innych osób związanych z poszukiwaniem różnego rodzaju złóż ukrytych w ziemi. Należy pamiętać, że jest to także dzień, w którym imieniny obchodzą wszystkie Barbary. Barbórka obchodzona jest dokładnie 4 grudnia. W tym roku będzie to sobota.

4 grudnia święto górnicze: jak jest obchodzone?

Barbórkę obchodzi się głównie na terenach, na których mieszkają i pracują górnicy. Zawsze rozpoczyna się jej obchody poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Po jej zakończeniu orkiestra, ubrana w stroje galowe maszeruje, grając m.in. swój hymn, przechodząc przez osiedla zamieszkane przez górników i ich rodziny. Organizowane są także inne formy świętowania tego dnia takie jak np. występy artystyczne, koncerty, bale oraz zabawy.

Ciekawostka jest, że w dniach poprzedzających to święto organizowane są tzw. karczmy piwne, w których biorą udział tylko górnicy oraz osoby związane z górnictwem. To właśnie wtedy przyjmowani są młodzi adepci.

DLOOL Podwójna emerytura co miesiąc. Tylko dla nielicznych

Życzenia dla Barbary imieniny i życzenia z okazji barbórki

Nie możemy jednak tego dnia zapomnieć o Barbarach, którym należy złożyć życzenia. Mamy kilka propozycji dla pań obchodzących imieniny i dla górników.

Rozsądku w życiu, umiaru w piciu.
Dobrego zdrowia, pieniędzy mrowia.
Ciągłej radości, szczęścia w miłości.
Wspaniałej pracy, wysokiej płacy.
Pomysłów wielu, dojścia do celu.
Rekordów bicia i 100 lat życia.

Wszystkiego dziś Ci życzę
co dobre, szczęśliwe i miłe.
Co budzi uśmiech i spokój
i ciszą napełnia chwile!

Basieńko! Przy dzisiejszym dniu radości
życzę Ci 100 lat spędzonych w szczęściu i pomyślności.
Niech Ci życie w miłości płynie
i niech Cię wygrana w totka nie ominie!
Wszystkiego najlepszego z okazji imienin

Więcej o: