Najniższa emerytura 2021. O ile może wzrosnąć świadczenie w przyszłym roku?

Nie tylko waloryzacja emerytur 2022, ale również rządowy projekt Polski Ład wprowadzi od nowego roku wiele zmian, które wpłyną na dotychczasowe wysokości świadczeń seniorów. Ile wynosi najniższa emerytura 2021 i o ile może ona wzrosnąć w kolejnych miesiącach?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

W przyszłym roku emerytów czeka wiele zmian w sferze finansowej. Będzie to efekt nie tylko licznych programów społecznych tj. 500 plus dla seniora czy trzynasta i czternasta emerytura, ale również projektów, które wpłyną na zmianę wysokości comiesięcznie wypłacanych świadczeń.

Najniższa emerytura 2021: ile obecnie otrzymują emeryci? 

Wpływ na wysokość świadczenia emerytalnego ma przede wszystkim kapitał zgromadzony na indywidualnym koncie ZUS. Im większe były odprowadzane składki, tym większą emeryturę senior będzie miał wypłaconą w przyszłości. Minimalna emerytura 2021 wynosi 1250,88 zł brutto, zatem do kieszeni seniora pobierającego najniższą wysokość świadczenia, wpływa co miesiąc 1066,66 zł netto.

Minimalna emerytura 2022: waloryzacja emerytur wpłynie na podwyżkę przyszłorocznych świadczeń

Coroczna waloryzacja, która ma miejsce w marcu, to dla wielu seniorów szansa na wzrost dotychczasowego świadczenia. Wstępne szacunki rządowe wskazywały, że waloryzacja emerytur 2022 wyniesie 4,89 proc. W praktyce oznaczałoby to, że emeryci pobierający minimalne świadczenie, mogliby liczyć na wzrost świadczenia przynajmniej do 1312 zł brutto. Jednak liczne opinie ekspertów, którzy przewidują, że nastąpi znaczy wzrost inflacji, wskazują, że wskaźnik waloryzacji może wynieść nawet 5,85 proc. Emerytury wzrosłyby w takim przypadku od 55 zł do nawet 230 zł. Tabelkę z dokładnymi wyliczeniami znajdziecie w galerii na początku artykułu. 

Nie są to jedyne zmiany. Polski Ład wprowadzi rewolucję podatkową 

Dla osób pobierających najniższą emeryturę najistotniejszą zmianą, którą wprowadzi Polski Ład, będzie emerytura bez podatku. Inicjatywa ta obejmie bowiem seniorów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a ich dochód miesięczny nie przekracza 2500 zł. Trzeba natomiast podkreślić, że emerytura bez podatku nie oznacza podwyżki. Wysokość świadczenia będzie pozostawała na takim samym poziomie, jednak odliczeniu od podatku będzie podlegała całość składki zdrowotnej, czyli 9 proc. W praktyce oznacza to, że osoba otrzymująca przykładowo 1250,88 zł brutto dostanie na rękę 1138 zł.

Więcej o: