Czy wzrośnie wynagrodzenie minimalne 2022? Podwyżki mogą objąć aż dwa miliony Polaków

Rząd zatwierdził projekt, dzięki któremu wielu pracowników od nowego roku czeka wzrost wynagrodzeń. Płaca minimalna będzie większa nie tylko w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Pracowników na umowach zlecenie również czeka podwyżka minimalnej stawki godzinowej 2022.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Broniarz: Strajkujący mogą mieć problemy z wynagrodzeniem

W 2022 roku według informacji podanych przez rząd, wynagrodzenie minimalne będzie pobierało aż 2,4 mln osób. Stąd też przyszłoroczne podwyżki stanowią dla wielu powód do radości. Wzrosną wynagrodzenia nie tylko dla pracowników zatrudnionych na umowach o pracę, ale również tych na umowach cywilnoprawnych.

Wynagrodzenie minimalne 2022 wzrośnie o 7,5 procent

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku wynosi obecnie 2800 zł brutto. Od 1 stycznia 2022 roku kwota ta wzrośnie o 210 zł, czyli do poziomu 3010 zł brutto. Oznacza to, że osoba zarabiająca najniższą krajową po odliczeniu obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek, otrzyma 2210 zł netto.

Minimalna stawka godzinowa 2022. Zmiany obejmą też pracowników na umowach cywilnoprawnych

Pracownicy zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych, do których możemy zaliczyć umowy zlecenie oraz o dzieło, również mogą liczyć na większe zarobki od nowego roku. Minimalna stawka godzinowa wzrośnie bowiem z 18,30 zł brutto do 19,70 zł brutto. Dla pracownika będzie to oznaczało wzrost wynagrodzenia o 1 złotówkę netto. 

Podwyżki dla medyków 2022. Pensja minimalna wzrośnie również w służbie zdrowia

W dniu 5 listopada Minister Zdrowia ogłosił, że zostało osiągnięte porozumienie ze służbą zdrowia, wedle którego zwiększą się nakłady na system opieki zdrowotnej i wynagrodzenia dla medyków. Podwyżki zrealizowane będą w trybie przewidzianym przez ustawę o wzroście minimalnego wynagrodzenia, czyli od lipca następnego roku i według zapowiedzi Ministra wyniosą one: 

Pielęgniarki będą miały podwyżkę 1500 zł z poziomu 3700 zł do poziomu 5300 zł. Fizjoterapeuci, diagności oraz psycholodzy, wzrost ich minimalnego wynagrodzenia wyniesie 1400 zł, z poziomu 4200 zł do poziomu 5600 zł. 
Więcej o: