Czy zaszczepieni mają kwarantannę? Zmiany w aktualnych zaleceniach rządowych

Nowe obostrzenia, które zostały wprowadzone od 1 grudnia 2021, objęły również zmiany w zakresie odbywania kwarantanny. Jak wyglądają obecne zalecenia rządowe? Czy zaszczepieni mają kwarantannę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa omikron, minister zdrowia Adam Niedzielski wprowadził nowe obostrzenia i limity, czyli tzw. pakiet alertowy obostrzeń, który będzie obowiązywał od 1 do 17 grudnia. Jak zmieniły się dotychczasowe obostrzenia covidowe? Czy osoby zaszczepione podlegają obowiązkowej kwarantannie? 

Małgorzata Kożuchowska Małgorzata Kożuchowska ma modną kurtkę, idealną na zimę

Czy zaszczepieni mają kwarantannę? Zasady dla osób podróżujących

Osoby zaszczepione pełnym cyklem szczepienia, szczepionką dopuszczoną do obrotu i znajdującą się w wykazie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, nie podlegają obowiązkowi kwarantanny niezależnie od tego, z jakiego państwa podróżują do Polski. Jest jednak jeden warunek, a mianowicie od podania ostatniej dawki szczepienia musi upłynąć 14 dni. Liczone są one od dnia następującego po dniu podania ostatniej dawki. Fakt przyjęcia szczepionki musi być poświadczony odpowiednim dokumentem, tj. unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID lub innym dokumentem w języku polskim bądź angielskim poświadczającym zaszczepienie.

Czy kwarantanna dla zaszczepionych obowiązuje w przypadku kontaktu z osobą zakażoną wirusem? 

W sytuacji, gdy wystąpi bezpośredni kontakt z osobą zarażoną koronawirusem lub osoba współzamieszkująca z nami otrzyma pozytywny wynik testu SARS-CoV-2, zwolnienie z obowiązku odbywania kwarantanny jest możliwe wyłącznie po przyjęciu pełnego cyklu zaszczepienia.

Pieniądze Dla kogo jest podwójna emerytura co miesiąc? Są warunki

Zapisy na szczepienie COVID wciąż trwają

Osoby, które chciały umówić się na wizytę w celu zaszczepienia przeciwko COVID, mogą zrobić to na jeden z poniższych sposobów: 

  • zapisać się poprzez e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl,
  • zapisać się poprzez aplikację mojeIKP,
  • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989,
  • skontaktować się z powszechnym punktem szczepień,
  • wysyłać SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie

W dniach 2-24 grudnia w punktach można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji, jednak przed wizytą należy wypełnić kwestionariusz badania przesiewowego dostępny online lub w punkcie szczepień.

Więcej o: