Komu przysługuje 500 plus dla seniora? Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek aby otrzymywać świadczenie

Dla niektórych seniorów przewidziano dodatkowe świadczenie. Mają szansę na 500 plus do emerytury co miesiąc. Pieniądze przysługują nielicznym, a aby je otrzymać potrzebny jest wniosek. Jak i gdzie go złożyć?

Emeryci mogą liczyć na kilka dodatkowych świadczeń. Oprócz trzynastej i czternastej emerytury, oraz 200 złotych co miesiąc, mogą starać się o 500 plus dla seniora. To forma pomocy finansowej dla najbardziej potrzebujących. Przysługuje tylko tym, którzy złożą wniosek i spełnią określone warunki. Jakie?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Senator Marcin Bosacki o bonie turystycznym: Postaramy się poprawić projekt ustawy, żeby emeryci i renciści też mogli z niego skorzystać

500 plus dla seniora jest możliwe. Komu przysługuje to dodatkowe świadczenie?

500 złotych do emerytury co miesiąc otrzyma ten emeryt, który spełni określone warunki i złoży wniosek. Tyczy się to szczególnie potrzebujących osób, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Oprócz tego muszą mieć ukończone 75 lat i posiadać dokumentację medyczną poświadczającą stan zdrowia. Liczy się także próg dochodowy. Senior wnioskujący o świadczenie nie może przekroczyć kwoty 1727,08 zł brutto. Jeśli tak się stanie, podobnie jak w przypadku 14 emerytury, obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". 

Nie tylko wniosek. Aby otrzymać 500 plus do emerytury, nie zapomnij o dokumentach

Aby otrzymać 500 złotych do emerytury co miesiąc, senior musi poświadczyć w jakiej sytuacji zdrowotnej się znajduje. W tym celu musi przedstawić w urzędzie dokumenty. Są to:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • dokumentacja medyczna,
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

 Wniosek z dokumentacją może być złożony przez osobę najbliższą w imieniu seniora.

Jak złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Nie musisz wychodzić z domu

W związku z obecną sytuacją na świecie i pandemią koronawirusa, lepiej aby seniorzy pozostali w domach. Z pomocą najbliższych lub samodzielnie, mogą wypełnić wniosek i wysłać go drogą elektroniczną. Z łatwością znajdą wzór formularza na stronie zus.pl. Wysłanie go odbywa się przez profil zaufany.

Więcej o: