Ruszył spis źródeł ciepła. CEEB deklaracja: do kiedy masz czas? Za brak spisu grożą kary

Już 1 lipca ruszył spis źródeł ciepła. Na właścicielach domu i zarządcach ciąży obowiązek złożenia deklaracji w tej sprawie. To początek tworzenia się Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Budynków mieszkalnych w Polsce jest ponad 6,2 mln. Niestety jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, do CEED do tej pory trafiło zaledwie ok. 440 tys. z nich. Jeśli ktoś jednak nie zgłosi, czym ogrzewa swój dom, w wyznaczonym czasie, może otrzymać karę grzywny do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, może to być nawet do 5000 zł.

Zobacz wideo Chcesz wymienić kopciucha? Ekspert w prosty sposób wyjaśnia, jak dostać dofinansowanie

CEEB deklaracja: do kiedy mamy czas na złożenie wniosku? Jak go złożyć?

Jeśli masz w domu piec, kominek czy kuchnię węglową musisz zgłosić to do gminy. Katalog urządzeń, które muszą być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jest bardzo obszerny. Jeśli mieszkasz w bloku deklarację za ciebie innych mieszkańców złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Na zgłoszenie będzie rok, czyli do końca czerwca 2022 roku. W przypadku domów oddawanych do użytkowania po dacie rozpoczęcia spisu właściciele mają obowiązek zgłoszenia pieca lub kotła w ciągu 14 dni od uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku.

Zgłoszenie źródła ciepła można zrobić na dwa sposoby:

  • cyfrowo (formularz)
  • na papierze

Aby zgłosić źródło ciepła drogą elektroniczną, należy wejść na stronę zone.gunb.gov.pl, pobrać formularz zgłoszeniowy i go wypełnić. Następnie należy go podpisać przez profil zaufany lub e-dowód osobisty i wysłać. Osoby chcące złożyć go osobiście muszą wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą albo doręczyć do właściwego ze względu na umiejscowienie domu urzędu miasta lub gminy.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Po co?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest elementem Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Maja oni na celu opracowanie informacji o źródłach ciepła używanych na terenie naszego kraju. Dzięki temu można będzie wskazać rejony wciąż zagrożone dużym zanieczyszczeniem powietrza. Przestarzałe już urządzenia grzewcze emitują do atmosfery duże ilości zanieczyszczeń. Jest to tak zwana niska emisja, która jest bardzo groźna dla naszego zdrowia.

Jakie urządzenia trzeba zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?

Należy zgłosić wszystkie źródło ciepła używane w danym domu. Gdy w budynku jest wykorzystywanych kilka, np. kominek oraz pompa ciepła zasilana z instalacji fotowoltaicznej, trzeba zaznaczyć wszystkie. Katalog jest obszerny, ale mogą to być np.:

  • piec
  • kominek
  • koza
  • kuchnia węglowa
  • kocioł grzewczy
  • pompa ciepła
  • instalacja fotowoltaiczna
  • sieć ciepłownicza
Więcej o: