Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Urlop wypoczynkowy to okres, na który każdy z pracowników co roku wyczekuje z utęsknieniem. Jest to okres, kiedy możemy odpocząć od zawodowych obowiązków i zregenerować siły, a pracodawca jest zobligowany do zapłacenia nam za ten czas wynagrodzenia w stuprocentowej wysokości. Niestety nie wszyscy pracownicy mogą liczyć na taką samą liczbę dni wolnych w roku. Od czego zatem zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?
Podejmując zatrudnienie na umowę o pracę po raz pierwszy, prawo do urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, uzyskuje się z upływem każdego, przepracowanego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu. Co istotne, w takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku zaokrąglania urlopu w górę, jak robi się to w przypadku urlopu proporcjonalnego. Prawo do urlopu z góry nabywa się dopiero po rozpoczęciu kolejnego roku kalendarzowego.
Długość urlopu wypoczynkowego uzależniona jest od stażu pracy pracownika. W przypadku osób, których staż pracy wynosi poniżej 10 lat, urlop przysługuje w wysokości 20 dni. Po przepracowaniu 10 lat, wymiar urlopu wzrasta do 26 dni wolnych w ciągu roku. Jednak zgodnie z przepisami zawartymi w kodeksie pracy, prawo do nabycia urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, możemy nabyć szybciej. Do stażu pracy wlicza się bowiem okresy z tytułu ukończenia:
Zgodnie z art. 158 kodeksu pracy pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje tzw. urlop uzupełniający w wymiarze 6 dni.