Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Duża ilość osób bierze udział w różnego rodzaju grach, konkursach czy loteriach mając nadzieję na dużą wygraną. Nie zdając sobie do końca sprawy z tego, że od tego rodzaju zysku należy odprowadzić odpowiedni podatek dochodowy. Dowiedz się, ile konkretnie wynosi i kto musi go odprowadzić a kto nie.
Według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Warto wiedzieć, że osoba, która otrzymuje wygraną, nie musi samodzielnie odprowadzać podatku. Opłaca się go w urzędzie skarbowym, lecz zajmuje się tym podmiot przekazujący wygraną jako zryczałtowany podatek dochodowy. Wysokość, jaką doprowadzą to 10 procent wysokości twojej wygranej.
Istnieją pewne ulgi w podatku od wygranej, które wskazuje ustawa o podatku dochodowym. Obowiązek zapłaty podatku nie dotyczy nagród, których wartość nie przekracza 2000 złotych i zostały one uzyskane w konkursach:
Zwolnienie z zapłaty podatku dotyczy również wygranych we wszelkich losowych grach liczbowych. Przy czym, aby wygrana nie podlegała opodatkowaniu, nie może ona przekroczyć 2280 złotych. Natomiast wygrane w grach na automatach, grach w kości, grach w karty, grach cylindrycznych, grach bingo pieniężne i grach bingo fantowe, bez względu na wysokość wygranej są całkowicie zwolnione z podatku.
W przypadku wygranej w innym kraju obowiązek odprowadzenia podatku ciąży na podatniku. Wygraną tą musi on wykazać w zeznaniu podatkowym i osobiście odprowadzić podatek. W tym przypadku nie obowiązują limity zwalniające z obowiązku zapłaty.
Zwrócić również uwagę na regulamin konkursu. W jego zapisach organizator może bowiem zawrzeć informację o konieczności rozliczenia podatku w kraju, w którym konkurs został zorganizowany.