Podatek od wygranej. Ile dokładnie wynosi i kto musi go uregulować? Niektórzy nie muszą go płacić

Wiele osób bierze udział w różnego typu grach, loteriach czy konkursach mając nadzieję, że wygrają. Jeśli się tak jednak stanie musimy pamiętać, że wiąże się z nią konieczność zapłaty podatku dochodowego. Warto wiedzieć ile dokładnie on wynosi.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Duża ilość osób bierze udział w różnego rodzaju grach, konkursach czy loteriach mając nadzieję na dużą wygraną. Nie zdając sobie do końca sprawy z tego, że od tego rodzaju zysku należy odprowadzić odpowiedni podatek dochodowy. Dowiedz się, ile konkretnie wynosi i kto musi go odprowadzić a kto nie.

Zobacz wideo Dlaczego paliwo jest ciągle tak drogie?

Podatek od wygranej. Ile dokładnie wynosi? Stawka jest procentowa

Według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

  • podatek od wygranej pobierany jest od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, jak również od nagród związanych ze sprzedażą premiową
  • podatek od wygranej dotyczy zarówno zysków uzyskanych w naszym kraju, jak i również na terytorium innego państwa należącego do Europejskiego Terytorium Gospodarczego

Warto wiedzieć, że osoba, która otrzymuje wygraną, nie musi samodzielnie odprowadzać podatku. Opłaca się go w urzędzie skarbowym, lecz zajmuje się tym podmiot przekazujący wygraną jako zryczałtowany podatek dochodowy. Wysokość, jaką doprowadzą to 10 procent wysokości twojej wygranej.

Ile wynosi podatek od wygranej — ulgi. Są sytuacje, w których nie trzeba go opłacać

Istnieją pewne ulgi w podatku od wygranej, które wskazuje ustawa o podatku dochodowym. Obowiązek zapłaty podatku nie dotyczy nagród, których wartość nie przekracza 2000 złotych i zostały one uzyskane w konkursach:

  • organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu
  • specjalnych o tematyce naukowej, kulturalnej, sportowej, dziennikarskiej czy artystycznej
  • dotyczących sprzedaży premiowej

Zwolnienie z zapłaty podatku dotyczy również wygranych we wszelkich losowych grach liczbowych. Przy czym, aby wygrana nie podlegała opodatkowaniu, nie może ona przekroczyć 2280 złotych. Natomiast wygrane w grach na automatach, grach w kości, grach w karty, grach cylindrycznych, grach bingo pieniężne i grach bingo fantowe, bez względu na wysokość wygranej są całkowicie zwolnione z podatku.

Podatek od wygranej poza terytorium Polski. Zwróć uwagę na regulamin konkursu

W przypadku wygranej w innym kraju obowiązek odprowadzenia podatku ciąży na podatniku. Wygraną tą musi on wykazać w zeznaniu podatkowym i osobiście odprowadzić podatek. W tym przypadku nie obowiązują limity zwalniające z obowiązku zapłaty.

Zwrócić również uwagę na regulamin konkursu. W jego zapisach organizator może bowiem zawrzeć informację o konieczności rozliczenia podatku w kraju, w którym konkurs został zorganizowany.

Więcej o: