Ulga dla klasy średniej, a wspólne rozliczenie małżonków. Część osób straci na nowych podatkach

Ulga dla klasy średniej, z której będzie można skorzystać w ramach zmian wprowadzonych przez Polski Ład, skierowana jest do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy na zastosowaniu ulgi skorzystają również wspólnie rozliczające się małżeństwa?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Polski Ład to rewolucyjna reforma systemu podatkowego, dzięki której według zapowiedzi rządu aż 70 proc. Polaków zapłaci niższe podatki. Ma to być zasługa m.in. ulgi dla klasy średniej. Jak jednak skorzystać z niej, jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem? 

Ulga dla klasy średniej — jak ją obliczyć? 

Z ulgi dla klasy średniej będą mogły skorzystać wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz przedsiębiorstwa rozliczające się na zasadach ogólnych, których dochody mieszczą się w przedziale 68 412 zł – 133 692 zł rocznie. Opracowane zostały dwa wzory do obliczenia ulgi dla klasy średniej: 

  • Dla przychodów brutto pomiędzy 68 412 zł - 102 588 zł:

(suma przychodów brutto x 6,68% - 4566 zł) ÷ 0,17 = kwota ulgi

  • Dla przychodów brutto pomiędzy 102 588 zł - 133 692 zł:

(suma przychodów brutto x (-7,35%) + 9829 zł) ÷ 0,17 = kwota ulgi

Ulga dla klasy średniej, a wspólne rozliczenie małżonków

Możliwość zastosowania ulgi dla klasy średniej w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków będzie oceniana oddzielnie dla każdego z nich. Oznacza to, że jeśli łączy przychód małżonków przekracza górny limit stosowania ulgi, to przychody każdego będą brane pod uwagę odrębnie. Jeśli mieszczą się one w limicie stosowania ulgi, to będzie one przysługiwała każdemu z małżonków. W sytuacji, jeśli przychody tylko jednego małżonka przekroczą górny limit, a drugiego mieszczą się w podanym przedziale dochodowym, to jedynie drugi małżonek będzie miał prawo do skorzystania z ulgi. Istnieje jeszcze możliwość, kiedy to pracuje wyłącznie jeden małżonek i przekroczy on przychód wskazany w ustawie. Nawet przy braku osiągania przychodów przez drugiego małżonka, skorzystanie z ulgi nie będzie możliwe i będzie oznaczało straty np. przychody pierwszego małżonka wynoszą 0 zł w skali roku, a drugiego 336 000 zł. Obecnie PIT wspólnie rozliczającego się małżeństwa w takim przypadku wynosi 48 558 zł, a od nowego roku będzie to 52 041 zł. 

Polski Ład przewiduje także inne rozwiązania dla małżeństw

Wspólne rozliczanie się w ramach ulgi dla klasy średniej to nie jedyne rozwiązanie skierowane do małżeństw. Ustawa przewiduje również dla takich osób kwotę wolną od podatku w wysokości 60 tys. zł. Dla małżeństwa, którego zarobki miesięczne brutto wynoszą ok. 6,5 tys. zł, pozwoli to w skali roku zaoszczędzić do 3600 zł. 

Więcej o: