Dodatek osłonowy. Emeryci mogą zyskać dodatkowo nawet po 600 złotych

Dodatek osłonowy: za przygotowanie projektu ustawy odpowiedzialne jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak zadeklarował rząd, ma on być gotowy jeszcze w grudniu 2021 roku. Nowe przepisy mają w założeniu chronić Polaków w związku z rosnącymi cenami gazu i prądu.

Interesujesz się modą? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wprowadzana przez Rząd tarcza antyinflacyjna ma przynieść przede wszystkim tymczasowe obniżki akcyzy i podatku VAT na prąd elektryczny, gaz ziemny i ciepło systemowe. Paliwa również doczekają się niższej akcyzy oraz zwolnienia z podatku handlowego. Ma to przynieść przedświąteczną obniżką cen benzyny oraz oleju napędowego o 20-30 groszy.

Zobacz wideo Świat ma teraz problem nie tylko z cenami energii. Drożeje niemal wszystko

Kasia Cichopek pokazała swój posiłek. Fanka: 'Nie wierzę, że pani je to na noc' (zdjęcie ilustracyjne) Płaszcz Kasi Cichopek to hit! Podobny model jest w Reserved

Dodatek osłonowy: kto otrzyma pieniądze?

Kto może otrzymać pieniądze w ramach dodatku osłonowego? Zastosowane zostanie tu kryterium dochodowe. Pozwoli ono na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie

Według szacunków z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r.

Tarcza antyinflacyjna: obniżenie akcyzy za paliwo

Aby ograniczyć wciąż rosnące ceny paliw, rząd postanowił, że od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Ponadto, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Wygrana Podatek od wygranej. Ile wynosi i kto musi go zapłacić?

Tarcza antyinflacyjna: obniżka podatku VAT

Obniżone zostaną także stawki dla odbiorców gazu za pomocą obniżenia podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące. Obniżka trwać będzie od stycznia do marca 2022 r. Na ten temat wypowiedział się Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan:

Zaproponowana tarcza nie dzieli Polek i Polaków na lepszych i gorszych, ponieważ wzrost cen dotyka każdego. Po drugie, działania te będą skutecznie obniżały inflację w nadchodzących miesiącach, przy czym wydłużymy okres, kiedy inflacja będzie i tak relatywnie wysoka. W połowie roku, po zakończeniu obowiązywania tarczy antyinflacyjnej ponownie będziemy obserwować ponadprzeciętne wzrosty cen w skali miesiąca, choć już nie tak wysokie jak obecnie
Więcej o: