Interesujesz się modą? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wprowadzana przez Rząd tarcza antyinflacyjna ma przynieść przede wszystkim tymczasowe obniżki akcyzy i podatku VAT na prąd elektryczny, gaz ziemny i ciepło systemowe. Paliwa również doczekają się niższej akcyzy oraz zwolnienia z podatku handlowego. Ma to przynieść przedświąteczną obniżką cen benzyny oraz oleju napędowego o 20-30 groszy.
Kto może otrzymać pieniądze w ramach dodatku osłonowego? Zastosowane zostanie tu kryterium dochodowe. Pozwoli ono na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:
Według szacunków z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r.
Aby ograniczyć wciąż rosnące ceny paliw, rząd postanowił, że od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Ponadto, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.
Obniżone zostaną także stawki dla odbiorców gazu za pomocą obniżenia podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące. Obniżka trwać będzie od stycznia do marca 2022 r. Na ten temat wypowiedział się Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan:
Zaproponowana tarcza nie dzieli Polek i Polaków na lepszych i gorszych, ponieważ wzrost cen dotyka każdego. Po drugie, działania te będą skutecznie obniżały inflację w nadchodzących miesiącach, przy czym wydłużymy okres, kiedy inflacja będzie i tak relatywnie wysoka. W połowie roku, po zakończeniu obowiązywania tarczy antyinflacyjnej ponownie będziemy obserwować ponadprzeciętne wzrosty cen w skali miesiąca, choć już nie tak wysokie jak obecnie