Nie każdej wdowie opłaca się emerytura po mężu. "Póki człowiek młody, niech się sam uczy oszczędzania"

Emerytura po mężu przysługuje wdowie, ale nie tylko. Bliscy zmarłego mogą ubiegać się o rentę rodzinną. Niestety, pobieranie świadczenia nie zawsze się opłaca. Ile wynosi?

W przypadku śmierci małżonka można ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Jest to jednak świadczenie wypłacane jednorazowo. Strata bliskiej osoby, kiedy obie strony partycypowały w kosztach może sprawić, że sytuacja materialna w domu ulegnie zmianie. Możliwe jest wnioskowanie o emeryturę po zmarłym mężu. Niestety, wartość świadczenia nie równa się 100 procent. Ile wynosi i jak o nią wnioskować?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami?

Emerytura po mężu i renta rodzinna. Kto może otrzymać świadczenie?

Emerytura po mężu, to popularna nazwa renty rodzinnej. Jest nazywana w ten sposób, ponieważ ze względu na wspólne wydatki i życie, najczęściej właśnie wdowy ubiegają się o to świadczenie. Może je pobierać także inny członek rodziny, a wnioskujących może być kilku. Zaliczamy do nich osobę, która:

  • w chwili śmierci męża miała skończone 50 lat;
  • w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy;
  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej;
  • wychowuje dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym;
  • wychowuje uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji.

Ile wynosi emerytura po mężu? Nie jest to 100 procent świadczenia

Niestety, jeśli wdowa zechce pobierać dożywotnio emeryturę po mężu, to musi zrzec się własnego świadczenia. Oprócz tego, pieniądze które otrzyma nie będą równe emeryturze, którą dostawał zmarły. W zależności od liczby wnioskujących świadczenie będzie wynosić:

  • przy pobieraniu renty przez jedną osobę - 85 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez dwie osoby - 90 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95 proc. świadczenia.

 Taki podział nie podoba się wielu obywatelom. Na naszym Internetowym profilu pisali:

Póki człowiek młody, niech się sam uczy oszczędzania
To jest skandal ,że państwo zabiera po zmarłym małżonku składki,dając wybór między swoją emerytura albo po mężu.
Nikt się tym nie zajmuje, rząd musi skądś brać kasę

Jak złożyć wniosek o emeryturę po mężu? Możesz zrobić to drogą elektroniczną

Wniosek możemy złożyć osobiście w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, lub wysłać go za pomocą profilu zaufanego przez gov.pl. Formularz znajdziemy na oficjalnej stronie ZUS.

Więcej o: