Umowa zlecenie a emerytura: co ze stażem pracy? Emeryci mogą się niemiło zaskoczyć

Tak zwane umowy śmieciowe to niestety duży problem w naszym kraju. Jest to również problem przyszłych emerytów, którzy większość życia byli zatrudniani na ich podstawie. Warto wiedzieć, czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury i jak naliczany jest staż pracy.

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w naszym kraju, prawo do emerytury uzyskują kobiety po 60. roku życia oraz mężczyźni gdy ukończyli 65 lat. Minimalny staż pracy wynosi natomiast odpowiednio dla kobiet 20 lat a dla mężczyzn 25 lat. Co jednak stanie się w przypadku, gdy naszą formą zatrudnienia przez lata była umowa zlecenie?

Kasia Cichopek pokazała swój posiłek. Fanka: 'Nie wierzę, że pani je to na noc' (zdjęcie ilustracyjne) Płaszcz Kasi Cichopek to hit! Podobny model jest w Reserved

Zobacz wideo Pełne oskładkowanie umów zleceń już od stycznia 2022 roku?

Umowa zlecenie a emerytura: składki są odprowadzane

Dobrą wiadomością dla emerytów jest to, że umowa zlecenie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. W związku z tym zatrudnienie na jej podstawie traktowane jest jako okres składkowy, czyli ma wpływ na wysokość przyszłej emerytury zleceniobiorcy. Jej największą wadą jednak jest nienaliczany staż pracy, a także jedynie dobrowolnie opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe. Nie obowiązują tutaj również zasady kodeksu pracy, a co za tym idzie, pracownikowi nie należy się np. urlop.

Umowa zlecenie a emerytura: staż pracy nie jest tu naliczany

W umowach cywilnoprawnych, czyli np. w umowie zlecenie nie ma zastosowania kodeks pracy. A więc nie jest tu naliczany także staż pracy. Każda osoba chcąca podpisać tego typu umowę powinna wiedzieć, z czym wiąże się ich nabywanie:

  • prawo do urlopu
  • prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia
  • prawo do emerytury
  • prawo do odprawy

Gdy staż pracy się nam nalicza to według kodeksu pracy pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat i 26 dni jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Okres wypowiedzenia natomiast wynosi odpowiednio 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata, lecz obowiązuje to tylko przy umowie o pracę. Jeśli jest się zatrudnionym na umowie zlecenie, można zostać zwolnionym z dnia na dzień.

emeryci Dodatek osłonowy. Emeryci mogą zyskać nawet po 600 złotych

Staż pracy a emerytura: dzięki niemu mogą podnieść kwotę emerytury

Jeśli okazało się, że okres składkowy nie jest wystarczający, a co za tym idzie, zgromadzony kapitał nie pozwala na wypłatę emerytury minimalnej, wtedy jedynym wyjściem jest staż pracy. Jeśli emeryt przepracował odpowiednią liczbę lat, czyli posiada wymagany staż pracy, państwo podwyższy jego świadczenia do poziomu ustalonej najniższej emerytury. Staż pracy uprawniający do podwyższenia świadczenia wynosi 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Tylko w takiej sytuacji ZUS podniesie emeryturę do progu emerytury minimalnej.

Więcej o: