Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury: kto powinien złożyć? Wielu emerytów spotyka się z odmową

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury wystarczy złożyć w odpowiednim urzędzie. Pozytywnie rozpatrzony może spowodować podwyżkę dotychczasowego świadczenia. Okazuje się jednak, że może nie zostać przyjęty. Należy spełnić określone warunki, aby został rozpatrzony.

Więcej artykułów na temat świadczeń zajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Większość seniorów nie jest zadowolona z pieniędzy, które otrzymują i każde dodatkowe świadczenie jest dla nich dobrą informacją. Jednym ze sposobów na otrzymanie dodatkowych pieniędzy jest ponowne przeliczenie emerytury. W związku z nowymi tablicami GUS dotyczącymi średniego dalszego trwania życia świadczenia niektórych emerytów mogą wzrosnąć. Niestety, nie wszystkie. Kto powinien złożyć wniosek?

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Jak go złożyć?

Na stronie internetowej ZUS-u po zalogowaniu się na profilu użytkownika przy pomocy profilu zaufanego możemy pobrać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Gdy już zostanie wypełniony należy złożyć go w najbliższej placówce ZUS, lub wysłać drogą elektroniczną. Pracownicy ZUS jednak  ostrzegają, że często zostają one odrzucone.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Czyj zostanie przyjęty?

Według nowych tablic publikowanych przez GUS prognozowany czas dalszego trwania życia uległ obniżeniu we wszystkich przedziałach wiekowych. Dla emerytów oznacza to korzystniejsze wyliczenie kwot emerytur. Istnieją jedynie trzy sytuacje, w których wniosek nie zostanie odrzucony i mogą go składać osoby które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad

Najwięcej wniosków o ponowne przeliczenie emerytur wpływa od osób z tzw. starego systemu

Najwięcej wniosków w tej sprawie wpływa od osób z tzw. starego systemu. Nie brakuje również tych od niepracujących emerytów z „nowego systemu". Osoby te składały już wniosek o przeliczenie emerytury wcześniej, bazując na różnych tablicach średniego dalszego trwania życia. Podane przez ZUS zasady przeliczania emerytur są jednak nieubłagane. Na wyższe kwoty mogą liczyć jedynie te osoby, które po przejściu na emeryturę nadal pracowały i odprowadzały składki, reszta wniosków zostaje odrzucona.

Więcej o: