Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zobacz wideo
Ulga gastronomiczna. Paweł Borys tłumaczy, jak z niej skorzystać
W ramach przyszłorocznych zmian podatkowych w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu, modyfikacje obejmą również ulgę rehabilitacyjną. Ministerstwo Finansów wniosło bowiem propozycję rozszerzenia katalogu wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi. Na jakich zasadach będzie można z niej skorzystać?
Ulga rehabilitacyjna nie przysługuje każdemu. Jakie trzeba spełniać warunki?
Ulga rehabilitacyjna skierowana jest to osób niepełnosprawnych oraz osób, na których utrzymaniu pozostawały w danym roku podatkowym osoby niepełnosprawne. Ulgę możemy podzielić na dwa rodzaje odliczeń:
- Nielimitowane — z możliwością odliczenia całej wartości faktycznie poniesionych kosztów,
- Limitowane kwotowo — podatnik może odliczyć faktycznie poniesione wydatki w określonym limicie tzn. jeśli zostały poniesione wyższe niż wskazane w ustawie, to na nie ulga nie obowiązuje. Wydatków tych nie trzeba udowadniać. Do tej grupy zalicza się:
- opłacenie przewodników osób niewidomych oraz z niepełnosprawnością narządu ruchu,
- utrzymanie psa asystującego,
- wydatki na używanie samochodu osobowego na potrzeby związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
Dla każdej z grup limitowanych kwotowo, granica wynosi 2280 zł w danym roku podatkowym.
Dokumenty uprawniające do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej
Podstawą do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest:
- dowód niepełnosprawności — wydany przez lekarza orzecznika powiatowego,
- w przypadku opiekunów dowód pokrewieństwa w postaci akt osobowych tj. akt urodzenia — ustawa nie wymaga, by były to jedynie dokumenty udowadniające pokrewieństwo,
- dowód dokumentujący poniesienie wydatku — np. faktura lub bankowe dowody zapłaty. Paragon nie stanowi dowodu poniesienia wydatku.
Ulga rehabilitacyjna 2022 - katalog wydatków zostanie rozszerzony
Nowelizacja Ministerstwa Finansów przewiduje, że odliczeniu będą podlegały także:
- wydatki poniesione na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki podkłady i wkłady anatomiczne. Wydatki te będą zaliczone do grupy limitowanej,
- wydatki poniesione na pobyt opiekuna przebywającego wraz z osobą niepełnosprawną zaliczoną do grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, na turnusie rehabilitacyjnym albo w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej,
- wszelkie wydatki poniesione na przewóz osoby niepełnosprawnej niezależnie od celu przejazdu.