Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ustawa o podatku od spadków i darowizn reguluje nie tylko obowiązujące stawki podatku, ale definiuje również limity kwotowe i stopień pokrewieństwa, dzięki którym nie zapłacimy podatku.
Szczegółowo kwestię tą określa ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Dotyczy ona takich kwestii jak mi.n.: dziedziczenia, zapisu zwykłego, polecenia testamentowego, darowizny, zasiedzenia. Cała lista sytuacji objętych ustawą znajduję się w galerii na górze artykułu.
Artykuł drugi tej ustawy wskazuje także, że należy opłacić podatek jeśli sytuacja dotyczy rzeczy znajdujących się za granicą, o ile nabywca w chwili otrzymania darowizny lub otwarcia spadku był obywatelem Polski, lub miał miejsce stałego pobytu na jej terytorium.
Istnieje lista sytuacji mówiąca, kiedy nie trzeba regulować podatku od spadku, należą do nich m.in.:
W naszym kraju istnieje także tak zwana grupa "0" która zwolniona jest z opłacania podatku od darowizny. Zaliczają się do niej osoby nam najbliższe:
Kluczowe znaczenie w kontekście obowiązku zapłacenia podatku od spadków i darowizn odgrywa kwota wolna od podatku. Jej wysokość jest uzależniona od grupy podatkowej, w której znajduje się spadkodawca lub darczyńca osoba otrzymująca:
w I grupie podatkowej kwota wolna wynosi 9 637 zł
w II grupie podatkowej to 7 276 zł
w III grupie podatkowej to 4 902 zł
Nie ma przy tym znaczenia kwota wyłącznie jednej transakcji, ale łączna kwota wszystkich przedmiotów i środków finansowych otrzymanych od konkretnej osoby w ciągu 5 lat.