Emeryci mają już 500 plus dla seniora. Pieniądze przysługują tym, którzy spełnią określone warunki

Liczne świadczenia dla seniorów mogą znacznie poprawić ich sytuachę finansową. Emeryci mogą ubiegać się o trzynastą i czternastą emeryturę, 200 złotych do emerytury, a także o 500 plus. Pieniądze trafią na konta tych osób, które spełnią określone warunki.

Emeryci dostaną swoje 500 plus. Pieniądze trafią do najbardziej potrzebujących seniorów, którzy spełnią określone warunki. Jednym z nich jest wiek. Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc, dożywotnio i automatycznie wraz z emeryturą. Niestety, świadczenie nie obejmuje wszystkich seniorów. Pozostaje im ubiegać się o czternastą i trzynastą emeryturę, oraz 200 złotych co miesiąc.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tusk kpi z Kaczyńskiego i PiS-u, przyznaje się do błędu, a potem stwierdza: Wygrywałbym wybory przez 100 lat Wybierz serwis

500 plus dla seniora co miesiąc. Kto otrzyma zastrzyk gotówki?

500 plus to świadczenie tylko dla nielicznych. Aby je otrzymać należy spełnić warunki. Pieniądze przysługują, jeśli senior posiada:

  • dochód nie przekraczający 1727,08 zł brutto
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • ukończone 75 lat

 Należy załączyć do wniosku również pełną dokumentację medyczną.

Jak złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Niezbędne dokumenty

Jeśli senior ubiega się o świadczenie 500 plus, musi załączyć do wniosku historię swojej choroby, która wykazuje jednoznacznie, że nie jest on zdolny do samodzielnej egzystencji. Konieczne będą:

  • dokumentacja medyczna
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

Wniosek o świadczenie znajduje się na oficjalnej stronie gov.pl. Należy złożyć go przez Profil Zaufany, lub w najbliższym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W imieniu wnioskującego lub wnioskującej, dokumenty może złożyć upoważniona osoba najbliższa.

Kto nie dostanie 500 plus dla seniora? Liczy się próg dochodowy

Jeśli emeryt przekroczył próg wiekowy, który obowiązuje do otrzymania świadczenia i ma orzeczenie o braku zdolności do samodzielnej egzystencji, to może nie wystarczyć. Liczy się bowiem także próg dochodowy, którego nie można przekroczyć. Jego dochód musi być mniejszy niż 1727,08 zł brutto.

Więcej o: