Podwójna emerytura co miesiąc? To możliwe! Są jednak rygorystyczne warunki

Podwójna emerytura co miesiąc? Tak jest to możliwe. Niektórzy emeryci mogą otrzymywać podwójne świadczenie kiedy spełniają określone wymogi. Konieczny będzie wniosek i nie złożymy go w ZUS.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielu Polaków skarży się na niskie świadczenia wypłacane przez ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego. Szalejąca w naszym kraju inflacja na pewno nie poprawia tej sytuacji. Dlatego seniorzy zawczasu powinni zadbać o oszczędności na starsze lata, bądź postarać się o drugą emeryturę. Jest to jak najbardziej możliwe i to nie w jeden sposób a w aż 3.

Małgorzata Rozenek reklamuje sieć komórkową Małgorzata Rozenek w modnej spódnicy. Fani: "Prześliczna!"

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Podwójna emerytura co miesiąc. Istnieją aż trzy możliwości

Aby móc otrzymać podwójne świadczenie, tak jak i przy pojedynczej emeryturze musimy osiągnąć określony wiek. Po raz ostatni wiek emerytalny zmieniono z dniem 1 października 2017 roku. Od tej pory wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Podwójna emerytura jest możliwa tylko w trzech przypadkach. I mogą się o nią starać osoby, które:

  1. pracowały w Polsce i za granicą
  2. pracowały w służbach mundurowych
  3. opłacały składki w ZUS i KRUS

Dodatkowa emerytura co miesiąc dla osób, które pracowały poza granicami Polski

Podwójne świadczenie może przysługiwać seniorom, którzy pracowali w Polsce i innym kraju UE, bądź takim, z którym Polska zawarła odpowiednie umowy. W obydwu państwach należy spełnić odpowiednie warunki emerytalne, ponieważ mogą się one znacząco różnić. A także złożyć odpowiednie wnioski. Na przykład w Niemczech należy najpierw przez co najmniej 60 miesięcy (5 lat) opłacać składki.

Dodatkowa emerytura co miesiąc dla rolników z KRUS

Kolejna możliwość otrzymywania dwóch świadczeń emerytalnych dotyczy rolników. Musieli oni płacić składki do ZUS-u i KRUS-u. Dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które podlegały zarówno ubezpieczeniu rolników przez co najmniej 25 lat, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu.

rodzina, rodzice Zmiany w kodeksie pracy. "Siła wyższa" powodem nieobecności

Podwójna emerytura co miesiąc na konta policjantów czy żołnierzy

Podwójną emeryturę mogą pobierać m.in. żołnierze zawodowi i policjanci. Otrzymują oni po osiągnięciu wieku emerytalnego emeryturę mundurową i cywilną. Ponieważ wypłacanie dwóch emerytur z jednego źródła jest w Polsce niemożliwe, emerytury są wypłacane osobno, przez ZER MSWiA i ZUS. Jest to spowodowane przez brak możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Są to jednak marginalne sytuacje.

Więcej o: