Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wielu Polaków skarży się na niskie świadczenia wypłacane przez ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego. Szalejąca w naszym kraju inflacja na pewno nie poprawia tej sytuacji. Dlatego seniorzy zawczasu powinni zadbać o oszczędności na starsze lata, bądź postarać się o drugą emeryturę. Jest to jak najbardziej możliwe i to nie w jeden sposób a w aż 3.
Aby móc otrzymać podwójne świadczenie, tak jak i przy pojedynczej emeryturze musimy osiągnąć określony wiek. Po raz ostatni wiek emerytalny zmieniono z dniem 1 października 2017 roku. Od tej pory wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Podwójna emerytura jest możliwa tylko w trzech przypadkach. I mogą się o nią starać osoby, które:
Podwójne świadczenie może przysługiwać seniorom, którzy pracowali w Polsce i innym kraju UE, bądź takim, z którym Polska zawarła odpowiednie umowy. W obydwu państwach należy spełnić odpowiednie warunki emerytalne, ponieważ mogą się one znacząco różnić. A także złożyć odpowiednie wnioski. Na przykład w Niemczech należy najpierw przez co najmniej 60 miesięcy (5 lat) opłacać składki.
Kolejna możliwość otrzymywania dwóch świadczeń emerytalnych dotyczy rolników. Musieli oni płacić składki do ZUS-u i KRUS-u. Dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które podlegały zarówno ubezpieczeniu rolników przez co najmniej 25 lat, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu.
Podwójną emeryturę mogą pobierać m.in. żołnierze zawodowi i policjanci. Otrzymują oni po osiągnięciu wieku emerytalnego emeryturę mundurową i cywilną. Ponieważ wypłacanie dwóch emerytur z jednego źródła jest w Polsce niemożliwe, emerytury są wypłacane osobno, przez ZER MSWiA i ZUS. Jest to spowodowane przez brak możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Są to jednak marginalne sytuacje.