Bon energetyczny a dodatek osłonowy: dla kogo? Można zyskać nawet 1150 zł

Dodatek osłonowy został przekształcony z projektowanego jeszcze w październiku bonu energetycznego. Miał on zastąpić obiecywane rekompensaty za wzrost cen energii. Jest to element rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Interesujesz się modą? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd wprowadza tarczę antyinflacyjną. Ma ona przynieść przede wszystkim tymczasowe obniżki akcyzy i podatku VAT na prąd elektryczny, gaz ziemny i ciepło systemowe. Paliwa także doczekają się niższej akcyzy i zwolnienia z podatku handlowego. Według rządzących ma to przynieść przedświąteczną obniżką cen benzyny oraz oleju napędowego.

Bon energetyczny zastąpiony dodatkiem osłonowym. Jest to element tarczy antyinflacyjnej

Ceny paliw w naszym kraju wciąż rosną, aby to ograniczyć, rząd postanowił, że od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Do tego, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Dodatek osłonowy dla kogo?

Aby określić, kto może starać się o środki w ramach dodatku osłonowego, zastosowane zostaną kryteria dochodowe. Pozwoli to na objęcie pomocą finansową większej domów. Dopłata:

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • 150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie

Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r.

Tarcza antyinflacyjna a obniżka podatku VAT

Stawki dla odbiorców gazu także będą korzystniejsze za pomocą obniżenia podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc., z obecnego 23 proc. Obniżka trwać będzie od stycznia do marca 2022 r. Wypowiadał się w tej sprawie Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan:

Zaproponowana tarcza nie dzieli Polek i Polaków na lepszych i gorszych, ponieważ wzrost cen dotyka każdego. Po drugie, działania te będą skutecznie obniżały inflację w nadchodzących miesiącach, przy czym wydłużymy okres, kiedy inflacja będzie i tak relatywnie wysoka. W połowie roku, po zakończeniu obowiązywania tarczy antyinflacyjnej ponownie będziemy obserwować ponadprzeciętne wzrosty cen w skali miesiąca, choć już nie tak wysokie jak obecnie
Więcej o: