Waloryzacja emerytur 2022 to dopiero początek. Na jakie podwyżki mogą liczyć emeryci?

Seniorzy pobierający najniższe świadczenia mogą w przyszłym roku liczyć na poprawę swoich finansów. Wpłynie na to nie tylko marcowa waloryzacja emerytur 2022, ale też Polski Ład, który zacznie obowiązywać już od 1 stycznia.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym

Dotychczasowe programy społeczne tj. 500 plus dla seniora, trzynasta emerytura czy czternastka, stanowiły dodatkowy zastrzyk gotówki szczególnie dla emerytów pobierających najniższe świadczenia. Przyszły rok może być pod tym względem jeszcze bardziej przychylny dla seniorów, którzy nie zostali pominięci w założeniach Polskiego Ładu, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia. 

Najniższa emerytura 2021: obecna sytuacja finansowa seniorów

Od 1 marca minimalna emerytura 2021 wynosi 1250,88 zł brutto. Oznacza to, że seniorzy pobierający najniższą kwotę świadczenia otrzymują na rękę 1066,24 zł netto. W stosunku do roku 2020 jest to wzrost o 50,88 zł. W przyszłym roku emeryci według zapowiedzi ekspertów mogą się spodziewać znacznie większych podwyżek świadczeń. 

Waloryzacja emerytur 2022: wzrost świadczeń będzie większy niż zakładał rząd 

W debacie publicznej pojawia się coraz więcej prognoz na temat przyszłorocznego wskaźnika waloryzacji. W przypadku inflacji sięgającej do 8 proc., co niestety wydaje się bardzo prawdopodobne, waloryzacja może wzrosnąć nawet do 6,15 proc. Według wyliczeń "Faktu" dla seniorów pobierających najniższe świadczenia, oznaczałoby to wzrost emerytury do poziomu 1327,81 zł brutto. Niestety tkwi w tym pewna pułapka, co podkreśla ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski: 

To, o czym należy pamiętać, to fakt, że jeśli waloryzacja emerytur będzie na poziomie 6 proc., a inflacja na poziomie 8 proc., co jest możliwe, to tak naprawdę ta waloryzacja emerytur zostanie zjedzona przez inflację, więc emeryci nie odczują poprawy

Polski Ład to kolejne zmiany dla emerytów

W przyszłym roku sytuacja finansowa seniorów może zmienić się również ze względu na wprowadzenie Polskiego Ładu. Przewiduje on m.in. emeryturę bez podatku, która ma być wsparciem szczególnie dla tych najuboższych emerytów. Warunkiem uprawniającym do emerytury bez podatku będzie osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oraz dochód miesięczny nieprzekraczający 2500 zł. Choć nie przełoży się to na bezpośrednie podwyżki to, jako że odliczeniu od podatku będzie podlegała całość składki zdrowotnej, czyli 9 proc., to wzrośnie kwota emerytury netto. Przykładowo osoba otrzymująca 1250,88 zł brutto dostanie na rękę 1138 zł.