Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Podpowiadamy jak go złożyć, aby zyskać dodatkowe pieniądze

W związku ze zmianami w tablicach GUS, częśc emerytów może liczyć na ponowne przeliczenie emerytury. Mogą zyskać podwyżkę świadczenia nawet o ponad 100 złotych. Niestety, niektóre wnioski zostaną odrzucone. Obowiązują warunki, które należy spełnić.

Emerytura z ZUS przysługuje każdemu obywatelowi, który osiągnął powszechny wiek emerytalny (od 1 października 2017 r. jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Niektórzy seniorzy mają szansę na podwójną emeryturę, jednak ten przywilej jest dla nielicznych. Pozostali mogą liczyć na trzynastą i czternastą emeryturę, lub na ponowne jej przeliczenie...z dodatkowym zyskiem. W związku ze zmianami w tablicach GUS, świadczenie może wzrosnąć. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Kto może na tym zyskać?

Tablice dalszego trwania życia sporządzane przez GUS są na bieżąco aktualizowane. W związku ze zmianami spowodowanymi pandemią COVID-19, prognozowany wiek obywateli został obniżony. To smutna informacja, jednak dla niektórych seniorów może równać się z zastrzykiem gotówki. Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może złożyć każdy senior, ale przyjęte do rozpatrzenia zostaną tylko niektóre. O przeliczenie emerytury mogą ubiegać się osoby, które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad

Dorota Gardias Dorota Gardias ma pikowany płaszcz na zimę. To hit sezonu!

Czyj wniosek o ponowne przeliczenie emerytury zostanie odrzucony?

Większość wniosków od emerytów, którzy od dłuższego czasu pobierają emeryturę zostanie odrzuconych. Nie ma sensu, aby składały go osoby, które należą do poniższych grup:

  • niepracujący emeryci z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujące osoby, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.)

Regulacja OKIEN Regulacja okna na zimę pomoże ci zaoszczędzić pieniądze

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury? Można zrobić to drogą elektroniczną

Na oficjalnej stronie internetowe ZUS, kiedy zalogujesz się na profil użytkownika możesz odnaleźć formularz dotyczący ponownego przeliczenia emerytury. Można wysłać go za pomocą platformy, lub zanieść do najbliższego punktu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o: