Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Komu się należy? Matczyna emerytura nie tylko dla mam

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci komu będzie przyznawany? Właściwa nazwa programu, którego będą wypłacane pieniądze to Mama 4 +. Na jakich warunkach przyznają pieniądze i jaka będzie ich wysokość? Ile trzeba było urodzić dzieci, aby dostać teraz pieniądze? Znamy odpowiedzi na te pytania.

Interesujesz się modą? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

O dodatek do emerytury za urodzenie dzieci można ubiegać się już od 1 marca 2019 roku. Świadczenie to przysługuje mamom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci, a w związku z tym zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły w celu wychowania ich. Pieniądze z programu Mama 4 plus mają zapewnić niezbędne środki do utrzymania się tym osobom.

Zobacz wideo Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci, czyli matczyna emerytura. Komu się należy?

Dodatek z programu Mama 4 plus może otrzymać osoba, która nie ma dochodu zapewniającego jej niezbędne środki utrzymania. Dodatkowo jest mamą, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci. Co ciekawe ojcowie również mogą starać się o pieniądze z tego tytułu, ale dla nich kryteria są trochę inne.  Otrzymasz je wtedy gdy jesteś tatą i ukończyłeś 65 lat oraz wychowałeś co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Aby móc starać się o te pieniądze, trzeba m.in. mieszkać w Polsce i co najmniej przez 10 lat mieć tu ośrodek interesów życiowych. Ważne jest, aby posiadać obywatelstwo polskie lub jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Ile wynosi?

Każdy rodzić, który wychował minimum 4 dzieci i nie posiada prawa, do żadnego świadczenia jego świadczenie z programu Mama 4 Plus będzie wynosiło tyle, co najniższa emerytura. W 2021 roku wynosi ona 1250,88 zł brutto.

Jeśli osoba starająca się o ten dodatek posiada już emeryturę lub rentę, ale jest ona niższa niż minimalna emerytura, to w takiej sytuacji rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do najniższej emerytury. Suma tego świadczenia i emerytury albo renty, którą pobierasz, nie może być wyższa niż kwota najniższej emerytury.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Gdzie i jakie dokumenty złożyć?

Aby otrzymać pieniądze z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, musisz zgłosić o nie wniosek w placówce ZUS. Druk znajdziesz w ich salach obsługi klientów oraz na www.zus.pl. Do wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak: 

  • informacje o numerach pesel twoich dzieci
  • akty urodzenia dzieci
  • informacje o twojej sytuacji osobistej lub materialnej
  • inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie
Więcej o: