Interesujesz się modą? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O dodatek do emerytury za urodzenie dzieci można ubiegać się już od 1 marca 2019 roku. Świadczenie to przysługuje mamom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci, a w związku z tym zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły w celu wychowania ich. Pieniądze z programu Mama 4 plus mają zapewnić niezbędne środki do utrzymania się tym osobom.
Dodatek z programu Mama 4 plus może otrzymać osoba, która nie ma dochodu zapewniającego jej niezbędne środki utrzymania. Dodatkowo jest mamą, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci. Co ciekawe ojcowie również mogą starać się o pieniądze z tego tytułu, ale dla nich kryteria są trochę inne. Otrzymasz je wtedy gdy jesteś tatą i ukończyłeś 65 lat oraz wychowałeś co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.
Aby móc starać się o te pieniądze, trzeba m.in. mieszkać w Polsce i co najmniej przez 10 lat mieć tu ośrodek interesów życiowych. Ważne jest, aby posiadać obywatelstwo polskie lub jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Każdy rodzić, który wychował minimum 4 dzieci i nie posiada prawa, do żadnego świadczenia jego świadczenie z programu Mama 4 Plus będzie wynosiło tyle, co najniższa emerytura. W 2021 roku wynosi ona 1250,88 zł brutto.
Jeśli osoba starająca się o ten dodatek posiada już emeryturę lub rentę, ale jest ona niższa niż minimalna emerytura, to w takiej sytuacji rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do najniższej emerytury. Suma tego świadczenia i emerytury albo renty, którą pobierasz, nie może być wyższa niż kwota najniższej emerytury.
Aby otrzymać pieniądze z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, musisz zgłosić o nie wniosek w placówce ZUS. Druk znajdziesz w ich salach obsługi klientów oraz na www.zus.pl. Do wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak: