600 plus na dziecko: czy to możliwe? Resort rodziny zabrał głos w tej sprawie. Nie każdy otrzymałby więcej

500 plus przysługuje rodzinom już od 2016 roku. Szansa, by zwiększyć wysokość świadczenia, przypada na rok 2022, ponieważ zmian można dokonywać tylko co trzy lata. Resort rodziny zabrał głos w tej sprawie. Rodzice liczą na wyższe świadczenie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wszyscy wiemy w Polsce aktywnie działa świadczenie wychowawcze. Jest ono wypłacane w ramach Programu Rodzina 500 Plus na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, bez względu na dochody rodziny każde dziecko otrzymuje 500 zł. Ma ono na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Dorota Gardias Dorota Gardias ma pikowany płaszcz na zimę. To hit sezonu!

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

600 plus: była szefowa resortu rodziny wypowiedziała się na ten temat

Była szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska, zaproponowała, by zwiększyć świadczenie 500 Plus, miałoby wtedy powstać 600 plus. Jej zdaniem dodatkowe pieniądze nie powinny jednak trafić do wszystkich.

Chcemy, by rodziło się jak najwięcej dzieci, ale też rodziny wielodzietne powinniśmy mocniej wspierać. Dlatego świadczenie wychowawcze od trzeciego dziecka mogłoby zostać podniesione np. o 100 złotych i wynosić 600 złotych miesięcznie.

Zmiany w 500 plus a zmiana kwoty na 600 plus. Jest furtka w przepisach

To właśnie w przyszłym roku pojawi się szansa na zmiany w programie 500 Plus. Zgodnie z zapisami ustawy wysokość świadczenia może być modyfikowana tylko co trzy lata. Pierwsza szansa na zmianę miała miejsce w roku 2019. Jak wiemy, wtedy nie doszło do zmiany kwoty. Kolejna przypada w roku 2022. 

Wiele osób zbierających głos w sprawie świadczenia uważa, że powinno być ono waloryzowane. Tak samo jak dzieje się z emeryturami czy rentami. Inflacja sprawia bowiem, że realna wartość świadczenia wypłacanego przez państwo jest wyraźnie niższa niż 6 lat temu, czyli w momencie wprowadzania programu.

senior Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Komu się należy?

Program 500 plus wciąż się zmienia. Nie zmienia się tylko kwota

Od 2021 roku zmienił się okres rozliczeniowy i pojawiła się konieczność złożenia ponownie wniosku. Zostały wprowadzone dwa terminy, w których odbył się nabór wniosków. Są one jednak uzależnione od sposobu składania pism, od:

  • 1 lutego wnioski można składać online
  • 1 kwietnia wnioski można składać drogą tradycyjną

Od 2022 roku wnioski będzie można składać jedynie online. Nie będzie też już gotówki do ręki. Pieniądze ze świadczenia będą przelewane wyłącznie na wskazane konto. Od przyszłego roku także obsługą programu 500 plus zajmie się ZUS, przejmując ten obowiązek od samorządów.

Więcej o: