Zmiany w podatkach 2022 nie każdemu przyniosą korzyści: "Dla mnie strata miesięczna to około 1800 zł"

Od nowego roku czekają podatników niemałe rewolucje w związku z tym, że od 1 stycznia zacznie obowiązywać Polski Ład. Ustawa oznacza zmiany w podatkach 2022 które, choć w teorii mają przynieść same korzyści, to niektórzy już liczą straty, z jakimi będą się one wiązały.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Polski Ład według wyliczeń Ministerstwa Finansów ma w portfelach Polaków zostawić rocznie około 17 mld zł. Choć brzmi to bardzo obiecująco, to nie wszyscy są przekonani co do tych zapewnień. Część osób, już liczy straty, jakie dotkną ich od nowego roku.

Zmiany w podatkach 2022: co czeka podatników od 1 stycznia?

Do najistotniejszych zmian, które odczuje znaczna część społeczeństwa możemy zaliczyć: 

  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł — będzie ona stosowana do wszystkich podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. Niezależnie od zarobków, podatek należy uiścić tylko od nadwyżki ponad 30 tys. zł rocznie,
  • wzrost progu podatkowego do 120 tys. zł — osoby, które wchodzą w wyższy próg finansowy będą musiały zapłacić 32% podatku,
  • wprowadzenie ulgi dla klasy średniej — skierowana będzie jedynie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, których dochody mieszczą się w przedziale 68 412 zł — 133 692 zł rocznie,
  • zmiany w zakresie ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Przyszłoroczne wypłaty, a Polski Ład — kalkulator wynagrodzeń 2022 

Na stronie rządowej znajdziemy kalkulator wynagrodzeń, który pozwala na oszacowanie przyszłorocznej wypłaty uwzględniając założenia Polskiego Ładu. Część osób może liczyć na noworoczne podwyżki. Przykładowo dla pracownika, który nie jest uczestnikiem PPK, pracuje w miejscu zamieszkania oraz nie posiada dzieci do 18. roku życia zysk miesięczny w zależności od uzyskanych przychodów może wynieść nawet do 160 zł.

Nie każdego zachwycają zmiany w podatkach 2022

Według zapowiedzi rządowych zmiany w podatkach 2022 będą oznaczały dla części Polaków brak zmian w dotychczasowym rozliczaniu lub odczuwalną poprawę sytuacji finansowej. Nie wszyscy są jednak tego zdania: 

Dla mnie strata miesięczna to około 1800. Nie mam dzieci, nie korzystam z państwowej służby zdrowia (...), więc i tak łoże więcej niż przeciętny obywatel nie dostając za to nic.
Przy wynagrodzeniu 5600 zł brutto pracownik na etacie zyskuje kilkanaście złotych miesięcznie, a emeryt przy takiej samej emeryturze brutto TRACI. I to sporo miesięcznie
Może napiszcie też o emeryturze bez podatku dla emeryta prowadzącego działalność gospodarczą (...). Przy emeryturze 2500 zł brutto od nowego roku do wypłaty będzie o kilkaset złotych mniej.
Więcej o: