Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W celu wsparcia najbardziej potrzebujących emerytów, powstają liczne programy rządowe mające nieco poprawić sytuację finansową seniorów. Mowa tutaj, chociażby o trzynastej, czternastej emeryturze czy wypłacie 200 złotych co miesiąc. Część emerytów może skorzystać również z 500 plus dla seniora. Możliwe jest to po spełnieniu określonych warunków.
O świadczenie uzupełniające w postaci 500 plus może ubiegać się określona grupa osób. Na liście obligatoryjnych warunków, które muszą być spełnione znajduje się:
W sytuacji, jeśli spełniamy pierwsze dwa warunki, jednak nasz dochód przekracza nieznacznie wyżej wskazany próg (maksymalnie do 1772,08 zł), to nadal mamy szansę na otrzymanie świadczenia, jednak zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".
Starając się o 500 plus dla seniora, poza wnioskiem musimy dostarczyć do ZUS również odpowiednie zaświadczenia tj. wszelka dokumentacja medyczna, która może mieć wpływ na pozytywne rozpatrzenia oraz dodatkowo jedno z poniższych orzeczeń:
Odmowna decyzja ZUS w sprawie przyznania nam świadczenia uzupełniającego nie oznacza, że nie mamy już szans na wypłatę 500 plus. Możemy się bowiem od niej odwołać w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji ZUS. Odwołanie możemy zgłosić w placówce ZUS lub wnieść do sądu okręgowego – właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Zarówno złożenie odwołania, jak i samo postępowanie przed sądem jest wolne od opłat.