Rewolucja: Polski Ład i ogromne zmiany dla pracowników. Najważniejsze zmiany w ulgach 2022 i nie tylko

Polski Ład wprowadza w Polsce wielkie zmiany. Dotyczyć będą one zarówno rodziców, emerytów jak i pracowników. Wśród nich są min: wyższa kwota wolna od podatku, nowa ulga podatkowa czy ulga dla rodzin. Wyjaśniamy, na czym polegają te zmiany.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiany w podatkach zostały ostatecznie uchwalone pod koniec października. Chodzi tutaj m.in. o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ten obszerny dokument pod koniec listopada został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że 1 stycznia wejdzie w życie. Omówimy tutaj trzy sytuacje, w których zajdą duże zmiany.

Dorota Gardias Dorota Gardias ma pikowany płaszcz na zimę. To hit sezonu!

Zobacz wideo Polski Ład budzi skrajne emocje. Czy propozycje PiS-u zapewnią „dekadę rozwoju"?

Polski Ład a ulga dla rodzin w PIT. Przysługiwać będzie tylko rodzinom 4 plus

Rodzic posiadający co najmniej 4 dzieci, który rozlicza się na zasadach ogólnych, nie będzie płacić PIT przy dochodzie do 115 528 zł. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków kwota bez PIT wyniesie 231 056 zł. Joanna Narkiewicz-Tarłowska podała, że dla rodzica będącego "singlem" i zarabiającego 100 tys. zł. brutto rocznie, wysokość ulgi wyniesie niecałe 7 tys. zł rocznie.

W przypadku małżeństw o łącznym dochodzie 100 tys. zł brutto rocznie, gdzie tylko jeden małżonek pracuje, ich korzyść z tytułu ulgi wyniesie mniej — bo jedynie ok. 1850 zł. Wynika to z tego, że już do tej pory korzystali oni ze wspólnego rozliczenia małżonków, które do pewnego stopnia niweluje korzyść z nowej ulgi dla rodzin wielodzietnych.

Wyjaśniła dyrektor zespołu ds. podatków pracowniczych i usług imigracyjnych w PwC Polska.

Nowy Ład: kwota wolna od podatku 2022

Od 2022 roku kwota wolna od podatku wyniesie natomiast 30 000 zł, jest ona jednym z elementów Polskiego Ładu. Obowiązywać będzie ona np. osoby zatrudnione na etacie czy na podstawie umowy zlecenia, ale również emerytów i rencistów. Od 2009 roku kwota wolna od podatku wynosiła 3091 zł. Później, od 2017 roku, najwyższa możliwa kwota wolna wzrosła do poziomu 6600 zł, a od 2019 roku wynosiła 8000 zł.

rodzina, rodzice 600 plus na dziecko. Resort rodziny zabrał głos w sprawie

Nowa ulga podatkowa. Pracownicy odliczą nawet 300 zł od dochodu

Pracownicy odliczą nawet 300 zł od dochodu, tym samym obniżając podatek dochodowy do zapłaty. Jeden będzie postawiony jeden warunek, muszą oni zapisać się do związków zawodowych. Rząd zaakceptował wprowadzenie nowej ulgi podatkowej. Chce dzięki temu zachęcić Polaków do "angażowania się w działalność na rzecz poprawy warunków pracy".  Projekt zakłada wprowadzenie odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek zapłaconych na rzecz związków zawodowych.

Więcej o: