Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Kto może się ubiegać? Jak się okazuje nie tylko mamy

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci: czyli jak działa program Mama 4+. Wiemy, na jakich warunkach przyznawane będą pieniądze i jaka będzie ich wysokość. Jak się okazuje, program nie przysługuje tylko mamom. Sprawdź, kto może starać się o ten dodatek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kobiety w Polsce przeciętnie pobierają emeryturę w wysokości około 2235 złotych. Niestety bywają one jeszcze niższe i wynoszą sporo poniżej minimalnej emerytury. Jeśli kobieta urodziła minimum 4 dzieci i spełniła inne kryteria, może starać się o dodatek do emerytury z tego tytułu. Przysługuje on każdemu, kto skończył sześćdziesiąty rok życia. Co ciekawe nie tylko mamom.

Zobacz wideo Mama Ginekolog nie zdała egzaminu na specjalizację

Mama 4+: dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Na czym polega program?

O dodatek z programu Mama 4 plus może starać się osoba, która nie ma emerytury w wysokości, która pozwalałaby na utrzymanie się. Dodatkowo jest mamą, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci. W przypadku tego programu kryteria są trochę inne dla ojców niż dla matek. Otrzymasz je wtedy gdy jesteś tatą i ukończyłeś 65 lat oraz wychowałeś co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Jest też kilka innych warunków, trzeba m.in. mieszkać w Polsce i co najmniej przez 10 lat mieć tu ośrodek interesów życiowych. Ważne jest, aby posiadać obywatelstwo polskie lub jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. O jakie pieniądze można się starać?

Dodatek z programu Mama 4 Plus będzie wynosił tyle, co najniższa emerytura jedynie w przypadku gdy rodzić, który wychował minimum czworo dzieci, nie posiada prawa do żadnego świadczenia. W 2021 roku emerytura minimalna wynosi 1250,88 zł brutto, a więc jest to maksymalna wysokość dodatku, jaką można otrzymać.

Jeśli rodzic starający się o ten dodatek posiada już jakąś emeryturę lub rentę, ale jest ona niższa niż minimalna emerytura, to wtedy rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do najniższej emerytury. Co ważne suma tego świadczenia i emerytury albo renty, którą pobiera mama lub tata, nie może być wyższa niż kwota najniższej emerytury.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jakie dokumenty są potrzebne i gdzie należy złożyć wniosek

Starając się o pieniądze z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, trzeba zgłosić o nie wniosek w placówce ZUS. Druk można znaleźć w salach obsługi klientów oraz na stronie www.zus.pl. Do wniosku dołączamy takie dokumenty jak:

  1. informacje o numerach pesel twoich dzieci
  2. informacje o twojej sytuacji osobistej lub materialnej
  3. akty urodzenia dzieci
  4. inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie
Więcej o: