Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Kto może się ubiegać? Jak się okazuje nie tylko mamy

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci: czyli jak działa program Mama 4+. Wiemy, na jakich warunkach przyznawane będą pieniądze i jaka będzie ich wysokość. Jak się okazuje, program nie przysługuje tylko mamom. Sprawdź, kto może starać się o ten dodatek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kobiety w Polsce przeciętnie pobierają emeryturę w wysokości około 2235 złotych. Niestety bywają one jeszcze niższe i wynoszą sporo poniżej minimalnej emerytury. Jeśli kobieta urodziła minimum 4 dzieci i spełniła inne kryteria, może starać się o dodatek do emerytury z tego tytułu. Przysługuje on każdemu, kto skończył sześćdziesiąty rok życia. Co ciekawe nie tylko mamom.

Zobacz wideo Mama Ginekolog nie zdała egzaminu na specjalizację

Dorota GardiasDorota Gardias ma pikowany płaszcz na zimę. To hit sezonu!

Mama 4+: dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Na czym polega program?

O dodatek z programu Mama 4 plus może starać się osoba, która nie ma emerytury w wysokości, która pozwalałaby na utrzymanie się. Dodatkowo jest mamą, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci. W przypadku tego programu kryteria są trochę inne dla ojców niż dla matek. Otrzymasz je wtedy gdy jesteś tatą i ukończyłeś 65 lat oraz wychowałeś co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Jest też kilka innych warunków, trzeba m.in. mieszkać w Polsce i co najmniej przez 10 lat mieć tu ośrodek interesów życiowych. Ważne jest, aby posiadać obywatelstwo polskie lub jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. O jakie pieniądze można się starać?

Dodatek z programu Mama 4 Plus będzie wynosił tyle, co najniższa emerytura jedynie w przypadku gdy rodzić, który wychował minimum czworo dzieci, nie posiada prawa do żadnego świadczenia. W 2021 roku emerytura minimalna wynosi 1250,88 zł brutto, a więc jest to maksymalna wysokość dodatku, jaką można otrzymać.

Jeśli rodzic starający się o ten dodatek posiada już jakąś emeryturę lub rentę, ale jest ona niższa niż minimalna emerytura, to wtedy rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do najniższej emerytury. Co ważne suma tego świadczenia i emerytury albo renty, którą pobiera mama lub tata, nie może być wyższa niż kwota najniższej emerytury.

Zdjęcie ilustracyjne: zmiany w podatkachPolski Ład i zmiany dla pracowników. Zmiany w ulgach 2022

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jakie dokumenty są potrzebne i gdzie należy złożyć wniosek

Starając się o pieniądze z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, trzeba zgłosić o nie wniosek w placówce ZUS. Druk można znaleźć w salach obsługi klientów oraz na stronie www.zus.pl. Do wniosku dołączamy takie dokumenty jak:

  1. informacje o numerach pesel twoich dzieci
  2. informacje o twojej sytuacji osobistej lub materialnej
  3. akty urodzenia dzieci
  4. inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie
Więcej o: