Nowy Ład: podatek od emerytury 2022 nie będzie pobierany? Kwota wolna od podatku wpłynie na świadczenia seniorów

Już od nowego roku w Polsce wchodzą wielkie zmiany podatkowe. Wpłyną one również na wysokość świadczeń emerytalnych i rentowych. Podatek od emerytury 2022 nie będzie pobierany w większości przypadków, lecz nie zawsze. Dowiedz się, czy będziesz pobierać wyższą emeryturę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Początek roku 2022 przyniesie istotne zmiany dla seniorów. W życie mają wejść wtedy zmiany przepisów o podatkach oraz nowelizacje ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych. Powodów zmian jest kilka: potrzeba implementacji przepisów unijnych do prawa państw członkowskich oraz zmiany w krajowym ustawodawstwie.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz stawia warunki: 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, ale prawdziwe, a nie hocki-klocki

Podatek od emerytury 2022. Którzy seniorzy skorzystają najbardziej?

Emerytura bez podatku w ramach Polskiego Ładu dotyczyć będzie wszystkich emerytów i rencistów, którzy pobierają świadczenia do wysokości 2500 zł. Osoby pobierające wyższe świadczenia zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł. Ma to związek ze zmianami podatkowymi, czyli wejściem w życie nowej kwoty wolnej od podatku. Ma mieć to miejsce już 1 stycznia.

Kwota wolna od podatku 2022. Na czym polega?

Na podstawie zmian podatkowych świadczenia emerytów i rencistów zwiększą się odpowiednio o wysokość podatku. Osoby, które pobierają świadczenia emerytalne i rentowe do wysokości 2500 zł brutto, nie zapłacą podatku PIT.

Projekt ustawy, która przewiduje, że nowa kwota wolna od podatku wynosić ma 30 tys. zł, została już przyjęta. Oznacza to, że w portfelach 90% emerytów i rencistów ma zostać więcej pieniędzy, a 65% z nich w ogóle nie zapłaci podatku. Według rządu, na nowych zasadach skorzysta ponad 8 milionów emerytów i rencistów.

Składka zdrowotna 2022. Czy nadal będzie można ja odliczyć?

Według zasad, które mają wejść w życie na dniach, wysokość składki zdrowotnej pozostanie bez zmian. Czyli jak do tej pory wynosić będzie 9 procent. Zlikwidowana zostanie jednak możliwość odliczenia jej części od podatku. Wychodzi na to, że emeryt otrzymujący emeryturę w wysokości 2,5 tys. zł będzie zobowiązany do zapłaty składki zdrowotnej w wysokości 225 zł. Wcześniej aż 193,75 zł z tej kwoty mógł odliczyć sobie od podatku. Ostatecznie w przyszłym roku emeryt otrzyma świadczenie w wysokości 2275 zł, natomiast przy obecnie obowiązujących przepisach emeryt otrzymuje 2088 zł. Finalnie więc emeryt z naszego przykładu zaoszczędzi 187 zł miesięcznie.

Więcej o: