Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia się opłaca! Podpowiadamy, jak złożyć wniosek

W związku ze zmianami spowodowanymi pandemią COVID-19, część seniorów może liczyć na podwyższenie dotychczasowej emerytury. Wystarczy przeliczenie emerytury po 65 roku życia. Tłumaczmy, jak złożyć wniosek, aby zyskać dodatkowe pieniądze dla seniorow.

Nie bez powodu mówi się, że szczególnie najstarsi obywatele narażeni są na działanie wirusa COVID-19. Ze względu na swój wiek są w grupie ryzyka i poprzedni rok udowodnił, że właśnie wśród nich wystąpiła najwyższa śmiertelność. Z tego powodu zmieniły się tablice średniego dalszego trwania życia sporządzane przez GUS. Na ich podstawie wyliczane są emerytury, które powinny zostać przeliczone na nowo.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Których polityków trzeba wysłać na emeryturę? "Ja się ze swoimi poglądami nie kryję"

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia nie jest dla każdego

Ze względu na ewentualną podwyżkę świadczeń, wielu emerytów decyduje się na złożenie wniosku o ponowne jej przeliczenie. Niestety, różnice w wysokości emerytur dotyczą tylko osób, które:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad,
  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego.

Czyj wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia zostanie odrzucony?

Wniosek w teorii może złożyć każdy, jednak niektóre osoby powinny od razu zapoznać się z zasadami, względem których wniosek zostanie odrzucony. Do tych wnioskujących zaliczani są:

  • niepracujący emeryci z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujące osoby, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.) - to oznacza, że już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć samodzielnie w najbliższym urzędzie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, lub skorzystać z profilu zaufanego na gov.pl. Tam też znajduje się formularz.

Więcej o: