Podwójna emerytura co miesiąc jest możliwa! Wystarczą dwa wnioski w odpowiednich miejscach

Komu przysługuje podwójna emerytura? Okazuje się, że można ją otyrzymać składając odpowiedni wniosek. Przysługuje dożywotnio co miesiąc i jest w stanie poprawić sytuację finansową wielu seniorów. Przedstawiamy warunki, które należy spełnić.

Podwójna emerytura nie może być wypłacana z ZUS. W związku z tym należy złożyć wniosek w innym miejscu. Są trzy możliwości, jednak każda z nich wiąże się z pewnymi warunkami. Pieniądze tak samo jak w przypadku emerytury z ZUS będą wypłacane dożywotnio. Mogą je otrzymać tylko nieliczni.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Schreiber o 13. emeryturze: Gdybyśmy obiecywali coś na grudzień, to byłaby tylko obietnica wyborcza Wybierz serwis

Dla kogo jest podwójna emerytura co miesiąc? Przysługuje trzem grupom seniorów

Aby otrzymywać emeryturę z ZUS trzeba osiągnąć wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Drugą emeryturę mogą natomiast dostać osoby, które:

  • pracowały za granicą,
  • były w służbach mundurowych,
  • opłacały dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie.

Podwójna emerytura co miesiąc dla służb mundurowych. Nie jest to emerytura cywilna

Ponieważ pobieranie podwójnej emerytury z ZUS jest niemożliwe, druga emerytura dla szczególnych obywateli jest wypłacana z innych źródeł. W przypadku służb mundurowych jest to emerytura mundurowa wypłacana przez  ZER MSWiA. Otrzymują ją m.in żołnierze zawodowi i policjanci.

Podwójna emerytura co miesiąc dla osób, które pracowały za granicą

Jeśli emeryt w przeszłości przebywał przez dłuższy okres czasu za granicą i podlegał tam ubezpieczeniu, należy mu się również emerytura z tamtego kraju. Trzeba jednak pamiętać, że wiek emerytalny w różnych krajach może się różnić. Wnioski o świadczenie trzeba dostarczyć osobno, zarówno w kraju jak i za granicą. Wówczas pieniądze mogą zostać przyznane dożywotnio i podwójnie.

Podwójna emerytura z KRUS. Tutaj liczą się składki

Niektórzy emeryci dodatkowo byli ubezpieczeni w KRUS. Właśnie z tego miejsca mogą liczyć na dodatkową gotówkę w okresie emerytalnym. w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego obowiązuje warunek, aby świadczenie zostało przyznane. Senior musiał podlegać ubezpieczeniu KRUS przez 25 lat.  

Więcej o: