Bon turystyczny z nową datą ważności. Termin na wykorzystanie 500 plus na wakacje został przedłużony

W związku z licznymi obostrzeniami, które uniemożliwiły wielu rodzinom skorzystanie z 500 plus na wakacje, Senat zadecydował o przedłużeniu ważności bonów turystycznych. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą covidową, będzie okazja to wykorzystania go także w nadchodzącym roku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Do października 2021 roku płatności bonem turystycznym dokonano na aż 1,9 mld zł. Pozwoliło to na wypoczynek dla blisko 7 mln dzieci, zaś dodatkowe świadczenie aktywowano dla ponad 171 tys. dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. W związku z rozwojem pandemii nie każdy mógł jednak 500 plus na wakacje wykorzystać. Osoby te decyzją Senatu będą miały na to przedłużony termin. 

Komu przysługuje bon turystyczny i jaka jest jego wysokość? 

O bon turystyczny w wysokości 500 złotych mogli się ubiegać rodzice na każde dziecko do 18. roku życia. Dodatkowe 500 plus na wakacje przyznawane było w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Taka forma finansowania miała ułatwić turystyczny wypoczynek z dziećmi. Na wykorzystanie bonu upoważnienie mieli czas do 31 marca 2022, jednak z uwagi na liczne obostrzenia w branży turystycznej, Senat postanowił ten termin wydłużyć. 

500 plus na wakacje przedłużone do 2022. Kiedy wypada ostateczny termin? 

Bonu turystyczne miały być wsparciem nie tylko dla rodzin, ale też poniekąd branży turystycznej, która do tej pory odczuwa skutki pandemii. Stąd też początkowo rząd nie był chętny w kwestii wydłużania terminów ważności 500 plus. Jak najszybsze wykorzystanie bonów stanowiłoby wsparcie dla wielu obiektów noclegowych oraz miejsc rozrywki. Ostatecznie Sejm z poparciem Senatu przyjął ustawę o przedłużeniu terminu na wykorzystanie 500 plus na wakacje do 30 września 2022 roku. 

Bon turystyczny: gdzie można go wykorzystać? 

Bon turystyczny to dokument elektroniczny pozwalający na opłacenie licznych usług turystycznych na terenie kraju. Mowa tutaj nie tylko o miejscach noclegowych, ale też np. kolonii dla dzieci czy wizyty w aquaparku. Pełna lista obiektów honorujących 500 plus na wakacje znajduje się w katalogu bazy turystycznej. Co istotne, bon nie musi być wykorzystany od razu w całości. Możemy nim opłacać usługi do momentu wyczerpania środków. 

Więcej o: