Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Do października 2021 roku płatności bonem turystycznym dokonano na aż 1,9 mld zł. Pozwoliło to na wypoczynek dla blisko 7 mln dzieci, zaś dodatkowe świadczenie aktywowano dla ponad 171 tys. dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. W związku z rozwojem pandemii nie każdy mógł jednak 500 plus na wakacje wykorzystać. Osoby te decyzją Senatu będą miały na to przedłużony termin.
O bon turystyczny w wysokości 500 złotych mogli się ubiegać rodzice na każde dziecko do 18. roku życia. Dodatkowe 500 plus na wakacje przyznawane było w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Taka forma finansowania miała ułatwić turystyczny wypoczynek z dziećmi. Na wykorzystanie bonu upoważnienie mieli czas do 31 marca 2022, jednak z uwagi na liczne obostrzenia w branży turystycznej, Senat postanowił ten termin wydłużyć.
Bonu turystyczne miały być wsparciem nie tylko dla rodzin, ale też poniekąd branży turystycznej, która do tej pory odczuwa skutki pandemii. Stąd też początkowo rząd nie był chętny w kwestii wydłużania terminów ważności 500 plus. Jak najszybsze wykorzystanie bonów stanowiłoby wsparcie dla wielu obiektów noclegowych oraz miejsc rozrywki. Ostatecznie Sejm z poparciem Senatu przyjął ustawę o przedłużeniu terminu na wykorzystanie 500 plus na wakacje do 30 września 2022 roku.
Bon turystyczny to dokument elektroniczny pozwalający na opłacenie licznych usług turystycznych na terenie kraju. Mowa tutaj nie tylko o miejscach noclegowych, ale też np. kolonii dla dzieci czy wizyty w aquaparku. Pełna lista obiektów honorujących 500 plus na wakacje znajduje się w katalogu bazy turystycznej. Co istotne, bon nie musi być wykorzystany od razu w całości. Możemy nim opłacać usługi do momentu wyczerpania środków.