Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W ramach przyszłorocznych zmian podatkowych w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu, modyfikacje obejmą również ulgę rehabilitacyjną. Ministerstwo Finansów wniosło bowiem propozycję rozszerzenia katalogu wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi. Na jakich zasadach będzie można z niej skorzystać?
Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom niepełnosprawnym lub podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Roczny dochód osoby pozostającej na utrzymaniu nie może jednak przekraczać dwunastokrotności kwoty renty socjalnej obowiązującej w grudniu danego roku podatkowego. Ulga podlega dwóm rodzajom odliczeń: nielimitowanym i limitowanym. Jej celem jest ułatwienie wykonywania czynności życiowych osobom z niepełnosprawnością oraz ich opiekunom.
W związku z wprowadzoną nowelizacją Ministerstwa Finansów, katalog wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi zostanie rozszerzony o:
W przypadku niektórych osób może się okazać, że nie skorzystają z ulgi rehabilitacyjnej, bo po prostu nie będą miały z czego jej odliczyć. Wszystko to za sprawą wprowadzenia nowej kwoty wolnej od podatku w ramach Polskiego Ładu, na co wskazuje doradca podatkowy Mariusz Korzeb:
Jeżeli dochód danej osoby nie przekroczy progu tzw. kwoty wolnej od podatku, która wyniesie od nowego roku 30.000 zł, to nie skorzysta ona z ulgi rehabilitacyjnej. Wynika to z tego, że takiej osoby nie obciążał podatek dochodowy, a więc nie będzie miała od
czego odliczyć wydatków na leczenie.