Czy 15 emerytura powstanie w tym roku? Polacy podzieleni: "Rząd zajmuje się emerytami i rodziną"

Emocje wokół pomysłu wprowadzenia tzw. piętnastki nie gasną. Wypłata tego jednorazowego świadczenia, która miałaby się odbyć w okolicy Świąt Bożego Narodzenia, wzbudziła w społeczeństwie mieszane odczucia, w tym także pośród emerytów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

15 emerytura 2021 miałaby być jednorazowym świadczeniem rekompensującym skutki rosnącej inflacji. "Super Express" zlecił sondaż, w którym respondenci mieli okazję się wypowiedzieć na temat powstania takiej inicjatywy. Choć pomysł ucieszył się dużym zainteresowaniem, to w internetowych dyskusjach zdania są podzielone. 

Jak miałaby wyglądać 15 emerytura? Ideę poparł również poseł PiS

Instytut Badań Pollster, który przeprowadził sondaż na zlecenie "Super Expressu" wykazał, że aż 61 proc. respondentów wyraziło poparcie dla pomysłu wypłaty 15 emerytury na Święta Bożego Narodzenia. Głos poparcia wyraził także Poseł PiS Tadeusz Cymański, jednocześnie stwierdzając, że świadczenie powinno trafić tylko do osób pobierających najniższą emeryturę. Choć w tym roku nie ma szans na uchwalenie ustawy wprowadzającej wypłaty 15 emerytury na święta, to w dyskusjach zawrzało. 

Pomysł "piętnastki" spotkał się z wieloma głosami sprzeciwu

Nie każdego zachwyca jednak kolejne świadczenie, które skierowane miałoby zostać tylko do seniorów. Część osób wskazuje, że ostatnimi czasy jest to grupa i tak już nadto uprzywilejowana przez rząd: 

Niech te emerytury będą rzetelnie, uczciwym współczynnikiem naliczane i równie rzetelnie waloryzowane
A potem 16,17 i 18 a może tak do 24!
A ja się pytam? Co z niepełnosprawnymi? Oni nawet najniższej nie mają. Ani 13,14,15
Moim zdaniem ciągle rząd zajmuje się emerytami i rodziną + . Pytam grzecznie a gdzie jest jakieś zainteresowanie ludźmi co na to pracują... Dla nas nie ma nic, tylko głodowe wypłaty. A przecież my też chorujemy też kupujemy leki, tracimy na dojazd do pracy i też mamy opłaty.

15 emerytura podzieliła Polaków. Część widzi problem gdzie indziej

Nie brakuje jednak opinii, że gdyby seniorzy otrzymywali godziwe wypłaty, nie musieliby otrzymywać świadczeń dodatkowych: 

Gdyby emerytury i renty były na tyle duże, że wystarczyłyby na opłacenie rachunków i godne życie nie musiałoby być 13, 14 a tym bardziej 15 emerytury
Uważam, że seniorzy, którzy mają emerytury do 2 tys. na rękę tez powinni dostać piętnastkę. To są emerytury głodowe przy takiej wysokiej inflacji
Emeryci obecnie nie są w stanie się utrzymać zwłaszcza jak jedno z małżonków umiera. Emerytury są tak niskie, że nawet nie mogą zrobić opłat
Więcej o: