Dodatkowa emerytura co miesiąc jest możliwa. Warunki są jednak bardzo surowe

Dodatkowa emerytura co miesiąc? Tak jest to możliwe. Nie chodzi w tym wypadku o trzynastą i czternastą emeryturę. Dodatkowe świadczenie, o którym mowa nie jest nawet wypłacane przez ZUS. Jeśli spełniasz któryś z warunków i złożysz wniosek w odpowiednim miejscu, możesz otrzymywać podwójne świadczenia co miesiąc.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielu seniorów w Polsce narzeka na niskie emerytury wypłacane przez ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdarza się, że z różnych powodów emerytura wypłacana jest nawet poniżej minimalnej. Szalejąca w Polsce inflacja na pewno nie poprawia sytuacji materialnej tych ludzi. Jest kilka sposobów zabezpieczenia swojej sytuacji na starość, jedną z nich jest druga emerytura. Jest to możliwe i to nie w jeden sposób a w aż 3.

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Małgorzata Kożuchowska Kurtka na zimę Małgorzaty Kożuchowskiej to hit sezonu

Podwójna emerytura co miesiąc. Gdy spełnisz warunki wiekowe są aż trzy możliwości

Jeśli chcemy starać się o podwójne świadczenie, tak jak i przy pojedynczej emeryturze musimy osiągnąć wiek emerytalny. Po raz ostatni był on zmieniony z dniem 1 października 2017 roku. Od tamtej pory wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Podwójne świadczenie możliwe jest w aż trzech przypadkach. Mogą wnioskować o nią osoby, które:

  1. pracowały w Polsce i za granicą
  2. pracowały w służbach mundurowych
  3. opłacały składki w ZUS i KRUS

Gdy byłeś rolnikiem przez minimum 25 lat należy ci się podwójna emerytura co miesiąc

Jeśli jesteś emerytowanym rolnikiem i podczas lat pracy opłacałeś składki do ZUS-u i KRUS-u możesz liczyć na podwójne świadczenie. Dotyczy to jednak osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Musiały one także podlegać ubezpieczeniu rolników przez co najmniej 25 lat, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu.

Podwójna emerytura co miesiąc na konta żołnierzy czy policjantów

Podwójną świadczenie emerytalne mogą pobierać także m.in. żołnierze zawodowi czy policjanci. Otrzymują oni wtedy emeryturę cywilną i mundurową. W naszym kraju wypłacanie dwóch emerytur z jednego źródła jest niemożliwe. Z tego powodu, w tym przypadku emerytury są wypłacane osobno, przez ZER MSWiA i ZUS. Podwójne świadczenie spowodowane jest przez brak możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Są to jednak marginalne sytuacje.

Prąd Dodatek osłonowy: otrzymać można 1150 zł. Są warunki

Podwójna emerytura co miesiąc: praca poza granicami Polski

Podwójna emerytura może przysługiwać tym osobom, które pracowały w Polsce i innym kraju, z którym Polska zawarła odpowiednie umowy lub krajach UE. Jeśli spełniamy wymagania stawiane przez obydwa państwa, co do emerytury, to powinniśmy złożyć w nich dwa oddzielne wnioski. Na przykład w Niemczech należy najpierw przez co najmniej 60 miesięcy (5 lat) opłacać składki.

Więcej o: