Zmiany w podatkach 2022 wpłyną na finanse wynajmujących mieszkania. Odczują oni spore straty

Polski Ład wprowadzi wiele zmian w podatkach 2022, które będą odczuwalne niemal dla każdej grupy podatników. Rewolucje nie ominą osób wynajmujących mieszkania, gdyż zmianom ulegnie opodatkowanie najmu prywatnego. Nie stanowi to natomiast dobrej wiadomości zarówno dla wynajmujących, jak i najemców.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym

Do tej pory osoby wynajmujące mieszkania prywatnie poza działalnością gospodarczą, mogły same zadecydować o formie opodatkowania. Wszystko to się jednak zmieni, na co w rozmowie z TVN24 Biznes wskazuje doradca podatkowy z Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński. Pierwotnie zmiany dla wynajmujących miały wejść w życie od 1 stycznia 2022, termin ten przesunięto jednak o rok. Zatem od 1 stycznia 2023 jedyną dopuszczalną formą opodatkowania będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Co oznacza to w praktyce dla wynajmujących i najemców?

Zmiany dla wynajmujących mieszkania będą oznaczały starty finansowe

Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i jednocześnie wynajmujące prywatnie mieszkania od 1 stycznia 2023 roku nie będą mogły już rozliczać się na zasadach ogólnych. Nie będzie zatem możliwości opodatkowania dochodu po uwzględnieniu w rozliczeniu podatkowym kosztów ewentualnego kredytu, utrzymania nieruchomości czy remontów. Dotychczasowe rozwiązanie zastąpi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

  • stawką 8,5 proc. od przychodu – do kwoty 100 000 zł przychodu
  • stawką 12,5 proc. pd przychodu — przy nadwyżce ponad 100 000 zł.

W praktyce będzie to oznaczało wzrost podatku nawet do kilkuset złotych miesięcznie np. osoba uzyskująca z najmu dochód w wysokości 3000 zł, mogła do tej pory odliczyć wyżej wymienione koszty nawet do 2500 zł, płacąc tym samym podatek jedynie od kwoty 500 zł, a więc wynosił on 85 zł. Od 2023 roku podatek będzie liczony od całego przychodu i dla takiej osoby wyniesie on 255 zł.

Wynajem mieszkań w ramach działalności również odczuje zmiany

Osoby wynajmujące mieszkania w ramach działalności gospodarczej nadal będą mogły rozliczać się na zasadach ogólnych, jednak nie będą miały możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na zakup nieruchomości. Będzie to wiązało się ze znacznym zwiększeniem podstawy opodatkowania, a także podatku.

Zmiany w podatkach 2022 dotkną tym samym najemców mieszkań

Zmiany odczują zatem także najemcy. Wyższe podatki będą zapewne skutkowały wzrostem cen za wynajem mieszkań. Wynajmujący będą szukali bowiem sposobów na zwrot kosztów, jakie będą musieli ponieść w związku ze zwiększonymi wydatkami. 

Więcej o: