Kiedy 13 emerytura 2022? Świadczenie to może być niższe niż w tym roku. Seniorzy liczą o ile mniej dostaną

Wielu seniorów już teraz zastanawia sie kiedy 13 emerytura 2022 roku trafi na ich konta. Będzie to miało miejsce jeszcze w pierwszym kwartale. Emeryci mogą jednak otrzymać to świadczenie niższe niż w 2021 roku. Ma to związek ze zmianami podatkowymi. Dowiedz się, czy ty też dostaniesz mniej.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jednorazowe świadczenie w postaci trzynastki przysługuje seniorom w kwocie, która wynosi tyle, co najniższa emerytura. W obecnym roku było to 1250,88 zł brutto, a więc większość emerytów otrzymała 1022,30 zł na rękę. Jakie będą trzynaste emerytury w 2022 roku? Wiemy, że powinny być zdecydowanie wyższe ze względu na waloryzację, okazuje się jednak, że nie dla wszystkich.

Zobacz wideo Schreiber o 13. emeryturze: Gdybyśmy obiecywali coś na grudzień, to byłaby tylko obietnica wyborcza

Kiedy 13 emerytura 2022? Data nie ulega zmianie

ZUS trzynastą emeryturę będzie wypłacał wraz ze świadczeniami wypłacanymi za kwiecień 2022 roku. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych trzynasta emerytura zostanie wypłacona w maju wraz z tymi świadczeniami.

13 emerytura 2022 na nowych zasadach. Kwota wolna od podatku i brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej uszczupli wypłaty

Wraz z nowymi zmianami zwolnieni z podatku PIT są także emeryci otrzymujący swoje świadczenia do 2500 zł miesięcznie. Państwo zabiera wtedy jedynie 9 procent na składki zdrowotne. Jeśli jednak dodamy, do emerytury wysokości „trzynastki" kwota zwolnienia zostanie przekroczona. Od nadwyżki tej kwoty emeryci oddadzą 26 procent, na które składa się 9 procent składki zdrowotnej i 17 procent PIT. Wszystko wskutek z jednej strony podwyżki kwoty wolnej, ale z drugiej strony likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

13 emerytura 2022 niższa niż ta z 2021 roku. Wiemy ile mogą dostać seniorzy

Nasze założenia oprzyjmy na przykładzie. Emeryt otrzymuje emeryturę w wysokości 2,2 tys. zł brutto, czyli wolną od podatku. Potrącana zostanie z niej tylko składka zdrowotna. Na rękę emeryt otrzyma 2002 zł. Przyjmując te samo założenia, trzynastka w 2022 r. w kwocie np. 1,3 tys. zł brutto oznaczałaby 1183 zł "na rękę". Jednak tak się nie stanie.

Sumując w jednym miesiącu emeryturę i trzynastkę senior otrzyma 3,5 tys. brutto. Kwota przekracza wtedy górny próg dla emerytury bez podatku. W takim przypadku potrącone zostanie wcześniej wspomniane 26 % od nadwyżki w wysokości 1 tys. W kieszeni seniora zostanie jedynie 3015 zł. Biorąc pod uwagę, że z tytułu samej emerytury dostawałby netto 2002 zł, oznaczałoby to, że trzynastka wyniosła dla niego 1013 zł. Możliwe jednak, że wszystkie "zabrane" pieniądze zostałyby zwrócone emerytom wraz z wyrównaniem przy okazji rozliczenia rocznego.

Więcej o: