Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Rodzice dostaną ponad 1000 złotych dożywotnio co miesiąc

Rodzice, którzy przejdą na emeryturę mogą liczyć na szczególne świadczenie. Tzw. matczyna emerytura nie przysługuje wyłącznie rodzicielkom. Ojcowie również mogą dostać ponad 1000 złotych co miesiąc. Pieniądze będą przyznawane dożywotnio. Jak je otrzymać?
Zobacz wideo Robisz zdjęcia w ten sposób? To powszechny błąd, przez które nie wyglądają dobrze

Rząd stara się wspierać polskie rodziny, a zwłaszcza te wielodzietne. Otrzymują świadczenie 500 plus, które już niedługo zmieni się w 1000 plus, co daje 12000 złotych w skali roku. Wśród świadczeniobiorców są zarówno osoby nie pracujące, które zajmują się jedynie sprawowaniem opieki nad domowym ogniskiem, ale także te, które wykonują pracę i niepokoją się o swoją emeryturę w przyszłości. Nowym pomysłem rządu jest zapewnienie rodzicom specjalnego dodatku do emerytury, za szczególne poświęcenie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo jest matczyna emerytura? Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci nie dla każdego

Matczyna emerytura, to inaczej program Mama 4+. Dotyczy rodzin wielodzietnych, w których urodziło się minimum czwórka dzieci. Świadczenie może pobierać matka czwórki dzieci, która ukończyła wiek emerytalny, czyli 60 lat. W przypadku mężczyzn, świadczenie jest dostępne po 65 roku życia, w przypadku śmierci małżonki. Wówczas wdowiec może przejąć świadczenie. Jest tak też, gdy matka jest pozbawiona praw.

Ile wynosi dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci? Kwota Mama 4+ rozczarowuje

Celem wypłacanego świadczenia jest wsparcie rodzin, które przyczyniły się do wzrostu urodzeń w kraju. Część rodziców wybrała macierzyństwo, a nie drogę kariery zawodowej. W związku z tym ich emerytura może być znikoma i mogą potrzebować wsparcia w przyszłości. Matczyna emerytura jest równa najniższej emeryturze w kraju i obecnie wynosi 1250,88 złotych brutto.

Jak dostać matczyną emeryturę? Potrzebny wniosek o program Mama 4+ i dokumenty

Wniosek o świadczenie uzupełniające dla rodziców jest dostępne na platformie ZUS.pl. Można złożyć je elektronicznie przez Profil Zaufany, lub w placówce ZUS. Niezbędne są też dokumenty:

  • informacje o numerach pesel dzieci
  • akty urodzenia dzieci
  • informacje o sytuacji osobistej lub materialnej
  • inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie
Więcej o: