13 i 14 emerytura została wypłacona po raz ostatni? Przyszłoroczne świadczenia pod znakiem zapytania

Bez wątpienia 13 emerytura i 14 emerytura, która została wypłacona milionom seniorów, poprawiła nieco ich sytuację finansową. Większość emerytów liczy, że w przyszłym roku również będą mogli liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci tych świadczeń. Jednak wysokość trzynastki i czternastki, jak i sam fakt, czy w ogóle zostaną one wypłacone, stoi pod znakiem zapytania.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

O ile trzynasta emerytura wypłacana w marcu 2021 roku podreperowała budżet wielu seniorów, to już na wypłatę listopadowej czternastki mogli liczyć tylko emeryci spełniający określone warunki. Niewątpliwie jednak oba świadczenia wpłynęły na poprawę finansów emerytów. Nic więc dziwnego, że mają oni nadzieję na ponowną wypłatę dodatkowej emerytury także w roku 2022.

Czy seniorzy mogą liczyć, że zostanie im wypłacona 13 i 14 emerytura 2022?

W 2021 roku dodatkowe świadczenia w postaci 13 i 14 emerytury pochłonęły z budżetu aż 23 mld złotych, czyli mniej więcej dwa razy tyle, ile rząd planuje przeznaczyć na tzw. tarczę antyinflacyjną. Niemniej jednak emeryci liczą, że w przyszłym roku również będą mogli liczyć na pomoc finansową od państwa. Jak się okazuje, na 2022 rok rząd planuje wypłatę jedynie trzynastek, które są zagwarantowane w ustawie. Według zapowiedzi minister rodziny pracy i polityki społecznej Marleny Maląg na ponowną wypłatę czternastek w przyszłym roku szans nie ma:

Od samego początku mówiliśmy, że czternasta emerytura jest rozwiązaniem dodatkowym, jednorazowym 

Paulina Sykut-Jeżyna Paulina Sykut-Jeżyna ma sukienkę idealną na sylwestra!

ZUS przypomina, że 14 emerytura 2021 podlega obowiązkowemu opodatkowaniu 

Czternastka to świadczenie, które przysługiwało wybranym seniorom automatycznie. Nie było konieczności składania wniosku, aby otrzymać wypłatę dodatkowych środków. ZUS przypomina natomiast, że 14 emerytura podlega obowiązkowemu opodatkowaniu oraz oskładkowaniu na zasadach ogólnych bez względu na to, czy została ona wypłacona ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Od czternastej emerytury nie są dokonywane jednak potrącenia i egzekucje. 

Nowe świadczenie od 1 stycznia 2022 roku trafi do wybranych Nowe świadczenie od 1 stycznia 2022 roku trafi do wybranych

Jak się zmieni 13 emerytura 2022? Jest szansa na większe wypłaty

Trzynastki w 2021 roku wynosiły 1250,88 zł brutto, czyli tyle ile wynosi obecnie minimalna emerytura w Polsce. Zapowiadana rekordowa waloryzacja w połączeniu z nowymi reformami podatkowymi, może okazać się korzystna szczególnie dla seniorów o najniższych świadczeniach. W ich przypadku 13 emerytura może wzrosnąć nawet o 200 zł

Więcej o: