Emerytury seniorów nie zawsze są zadowalające. Wiele osób obawia się osiągnięcia wieku emerytalnego, właśnie ze względu na zmianę sytuacji materialnej. Obywatele starają się zabezpieczyć na przyszłość finansowo, jednak nie każdy ma taką możliwość. Rząd wspiera seniorów zapewniając im kolejne świadczenia, takie jak 200 złotych do emerytury, czternastą i trzynastą emeryturę. Dwa ostatnie przykłady, to forma pomocy finansowej wypłacana jednorazowo w ciągu roku. Niektórzy mogą otrzymywać wsparcie co miesiąc. Chodzi o świadczenie 500 plus dla seniora, które przysługuje tym, w szczególnej potrzebie.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
500 plus dla seniora, to inaczej świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielniej egzystencji. Przysługuje tym emerytom, którzy wymagają szczególnej opieki. Schorowani seniorzy często potrzebują dodatkowych środków na leki, a 500 złotych co miesiąc może poprawić ich sytuację.
Pierwszym warunkiem, który musisz spełnić ubiegając się o 500 plus dla seniora jest ukończony wiek 75 lat. Następnie należy sprawdzić, czy nie przekraczasz progu finansowego. Senior wnioskujący o świadczenie nie może przekroczyć kwoty 1727,08 zł brutto. Jeśli tak się stanie, podobnie jak w przypadku 14 emerytury, obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Kolejnym krokiem jest dokumentacja medyczna:
A także wniosek, który senior musi złożyć w ZUS. Jest dostępny na stronie internetowej zus.pl.
Ze względu na wiek, oraz często ciężki stan zdrowia, senior nie musi składać wniosku osobiście i samodzielnie. Może pomóc mu w tym ktoś bliski. Za zgodą emeryta wniosek może zostać złożony drogą elektroniczną, lub w najbliższym urzędzie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.