Jak złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Świadczenie może zostać przyznane jeszcze w tym roku

500 plus dla seniora jest możliwe, pod warunkiem że senior spełni określone warunki. Nie jest ich wiele, a pieniądze mogą trafić na jego konto jeszcze w tym roku. Są wypłacane co miesiąc, jako dodatek do emerytury. Podpowiadamy, jak otrzymać świadczenie.

Emerytury seniorów nie zawsze są zadowalające. Wiele osób obawia się osiągnięcia wieku emerytalnego, właśnie ze względu na zmianę sytuacji materialnej. Obywatele starają się zabezpieczyć na przyszłość finansowo, jednak nie każdy ma taką możliwość. Rząd wspiera seniorów zapewniając im kolejne świadczenia, takie jak 200 złotych do emerytury, czternastą i trzynastą emeryturę. Dwa ostatnie przykłady, to forma pomocy finansowej wypłacana jednorazowo w ciągu roku. Niektórzy mogą otrzymywać wsparcie co miesiąc. Chodzi o świadczenie 500 plus dla seniora, które przysługuje tym, w szczególnej potrzebie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kaczyński: "Trzaskowski blokuje wypłacanie 500+"

Dla kogo jest 500 plus dla seniora? Nie każdy emeryt dostanie pieniądze

500 plus dla seniora, to inaczej świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielniej egzystencji. Przysługuje tym emerytom, którzy wymagają szczególnej opieki. Schorowani seniorzy często potrzebują dodatkowych środków na leki, a 500 złotych co miesiąc może poprawić ich sytuację.

Jakie warunki należy spełnić, aby dostać 500 plus dla seniora? Konieczne dokumenty

Pierwszym warunkiem, który musisz spełnić ubiegając się o 500 plus dla seniora jest ukończony wiek 75 lat. Następnie należy sprawdzić, czy nie przekraczasz progu finansowego. Senior wnioskujący o świadczenie nie może przekroczyć kwoty 1727,08 zł brutto. Jeśli tak się stanie, podobnie jak w przypadku 14 emerytury, obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Kolejnym krokiem jest dokumentacja medyczna:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • dokumentacja medyczna,
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

 A także wniosek, który senior musi złożyć w ZUS. Jest dostępny na stronie internetowej zus.pl.

Czy wniosek o 500 plus dla seniora emeryt musi złożyć samodzielnie?

Ze względu na wiek, oraz często ciężki stan zdrowia, senior nie musi składać wniosku osobiście i samodzielnie. Może pomóc mu w tym ktoś bliski. Za zgodą emeryta wniosek może zostać złożony drogą elektroniczną, lub w najbliższym urzędzie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o: