Nowe świadczenie od 1 stycznia 2022 roku. Comiesięczna wypłata do 1000 zł trafi do wybranych rodzin

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie od 1 stycznia 2022 roku, które będzie wsparciem dla wybranych rodzin sięgającym nawet do 12 tysięcy złotych. Choć o przyznaniu nowego świadczenia nie będzie decydował próg dochodowy, to nie wszyscy będą mogli liczyć na wypłatę dodatkowych środków. Wsparcie obejmie bowiem wyłącznie określone osoby.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Idealne zdjęcie portretowe? Trzymaj się tych kilku zasad

Wsparcie dla rodzin i pomoc w godzeniu życia rodzinnego z zawodowym to jedna ze sztandarowych obietnic obecnego rządu. W tym właśnie celu wprowadzone zostały świadczenia tj. 500 plus czy Dobry Start. Jak się okazuje, na tym jednak nie koniec. Część rodzin od nowego roku będzie mogła liczyć na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kto będzie mógł się o niego ubiegać i jaka będzie jego wysokość? 

Katarzyna Cichopek ma spodnie zdobione perłamiKasia Cichopek ma hitową kurtkę na zimę. Podobna w Born2be

Nowe świadczenie od 1 stycznia 2022 roku. Kto może liczyć na dodatkowe środki?

Na nowe świadczenie określane jako Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będą mogli liczyć rodzice dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Na drugie i każde kolejne dziecko przyznane zostanie przyznane comiesięczne świadczenie w kwocie 500 zł na okres dwóch lat lub w wysokości 1000 zł przez rok. Wybór spośród tych dwóch opcji będzie należał do rodziców. Co istotne, prawo do świadczenia nie będzie uzależnione od dochodów rodziny, a przyznane środki nie zostaną opodatkowane. Rodziny, które już teraz mają dwójkę lub więcej dzieci również będą mogły starać się o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Świadczenie jednak będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35. miesiąca życia tego dziecka, na które kapitał przysługuje.

Pieniądze, ZUS15 emerytura jest możliwa? Chcą jej jeszcze w tym roku!

Wniosku o nowe świadczenie od 1 stycznia 2022 roku nie złożysz w ZUS-ie

Jak zaznacza prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, placówki ZUS nie będą się zajmowały przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków o nowe świadczenie. O Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie można ubiegać się w taki sam sposób, jak o 500 plus czy Dobry Start. Oznacza to, że rodziny będą musiały złożyć wniosek oraz załączniki poprzez portal Emp@tia, PUE ZUS lub za pomocą bankowości elektronicznej.  

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przewiduje także dofinansowanie miejsc opieki

Zgodnie z treścią ustawy rodziny będą mogły liczyć także na dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci. Jego kwota będzie wynosiła maksymalnie 400 zł miesięcznie i obejmie dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. W tym przypadku również nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe, jednak środki będą przekazywane instytucji bezpośrednio.  

Więcej o: