Polski Nowy Ład: podatek od emerytury 2022 nie zostanie pobrany. Wielu seniorów skorzysta, ale nie każdy

W związku z Nowym Ładem od 1 stycznia w Polsce zajdzie wiele zmian w tym także podatkowych. W związku, z tym że wejdzie w życie wyższa kwota wolna od podatku, zmiany obejmą również seniorów. Będzie to miało wpływ na ich emeryturę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od 1 stycznia w naszym kraju ruszy wiele zmian. Wśród nich znajdują się dwie dość ważne dla seniorów. Będą one mieć wpływ na wysokość ich świadczeń. Mowa tu o zmianach przepisów o podatkach a dokładniej wzroście kwoty wolnej od podatku oraz nowelizacji ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Podatek od emerytury 2022 nie będzie pobierany? Kto na tym skorzysta?

Od początku przyszłego roku, czyli już niedługo emerytura bez podatku dotyczyć będzie wszystkich emerytów i rencistów. Najbardziej skorzystają ci, którzy pobierają świadczenia do wysokości 2500 zł. Natomiast ci, którzy otrzymują wyższe świadczenia, zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł. Ma to związek ze zmianami podatkowymi, i wejściem w życie nowej kwoty wolnej od podatku. Zmiany te wprowadzane są w ramach Polskiego Ładu.

Kwota wolna od podatku 2022 obejmie także seniorów. Jak będą wyglądały zmiany?

W związku ze zwiększeniem wysokości kwoty wolnej od podatku świadczenia emerytów i rencistów zwiększą się odpowiednio o jego wysokość od nowego roku. Seniorzy, którzy pobierają świadczenie emerytalne lub rentowe w kwocie do 2500 zł brutto, nie zapłacą podatku PIT wcale.

Został przyjęty projekt ustawy, który przewiduje, że nowa kwota wolna od podatku wynosić będzie 30 tys. zł. W portfelach uboższych emerytów i rencistów ma zostać więcej pieniędzy. Aż 65% ze wszystkich seniorów w ogóle nie zapłaci podatku. Według rządu, na nowych zasadach skorzysta ponad 8 milionów osób.

Nowy Ład składka zdrowotna. Senior już nie odliczy jej z podatku

Wysokość składki zdrowotnej w przyszłym roku pozostanie bez zmian, a więc wyniesie 9 procent. Jednak zostanie zlikwidowana możliwość odliczenia jej części od podatku, jak było dotychczas w przypadku seniorów.

Oprzyjmy się na przykładzie: emeryt otrzymujący emeryturę w wysokości 2500 zł będzie zobowiązany do zapłaty składki zdrowotnej w wysokości 225 zł. Jeszcze w tym roku aż 193,75 zł z tej kwoty mógł odliczyć od podatku. W przyszłym roku emeryt otrzyma świadczenie w wysokości 2275 zł. Przy obecnie obowiązujących przepisach emeryt otrzymuje 2088 zł. Finalnie więc emeryt z naszego przykładu zaoszczędzi 187 zł miesięcznie.

Więcej o: