Zmiana terminów wypłat 500 plus. Pieniądze mogą dotrzeć jeszcze przed świętami

Zazwyczaj kilka dni przed końcem miesiąca na konta wielu rodzin wpływa dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci 500 plus. W grudniu może nas jednak czekać miła niespodzianka. Jest szansa, że świadczenie w tym miesiącu zostanie wypłacone szybciej, być może jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak zrobić idealne zdjęcie? Kilka trików od profesjonalisty

Grudzień to czas wzmożonych wydatków z uwagi na trwające przygotowania świąteczne. W związku, z czym wiele zakładów pracy decyduje się na nieco szybszą wypłatę pensji dla swoich pracowników. Możliwe, że wypłata 500 plus również zostanie przyspieszona, o co zaapelowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

500 plus może trafić do rodzin jeszcze przed świętami

Terminy wypłat świadczenia 500 plus są uzależnione od decyzji samorządów, gdyż to właśnie one zajmują się wypłatami środków. Możliwe, jednak że w tym miesiącu pieniądze trafią do rodzin nieco szybciej w związku z wystosowanym apelem przez minister Marlenę Maląg:

By wspomóc rodziny w przygotowaniach do nadchodzących świąt, by upłynęły w radosnej i spokojnej atmosferze, zwróciłam się do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z apelem o dołożenie wszelkich starań, by 500 plus, a także świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostały wypłacone jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia

To nie jedyne zmiany w programie 500 plus

Grudniowe zmiany terminów wypłat świadczenia nie jest jedyną, jaka czeka beneficjentów programu. Od nowego roku obsługą świadczenia będą zajmowały się nie samorządy, a ZUS. Wnioski o przyznanie świadczenia będą przyjmowane tylko w formie elektronicznej. Będzie można je złożyć poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Empatia. Ponadto środki będą wypłacane wyłącznie przelewem. Nie będzie możliwości otrzymania pieniędzy w gotówce. W sytuacji, gdy ktoś nie ma dostępu do sieci, może udać się do ZUS, gdzie zostanie udzielona pomoc w wypełnieniu wniosku. 

Niewykluczone, że w przyszłym roku świadczenie wzrośnie do 600 plus

Program 500 plus wspierający finansowo polskie rodziny powstał w 2016 roku. Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie wysokość świadczenia może ulec modyfikacjom co trzy lata. W 2019 roku nie rząd nie skorzystał z tej możliwości. Kolejna szansa na wzrost świadczenia pojawi się zatem w 2022 roku. Była szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska, jest za zamianą dotychczasowego świadczenia na 600 plus. Nie miałoby ono jednak trafiać do wszystkich: 

Chcemy, by rodziło się jak najwięcej dzieci, ale też rodziny wielodzietne powinniśmy mocniej wspierać. Dlatego świadczenie wychowawcze od trzeciego dziecka mogłoby zostać podniesione np. o 100 złotych i wynosić 600 złotych miesięcznie.
Więcej o: