Nie tylko zmiany w podatkach 2022 czekają pracowników. Noworocznych rewolucji będzie więcej

Jedną z kluczowych zmian od nowego roku będą regulacje wprowadzone przez Polski Ład. Zmiany dla pracowników obejmą jednak nie tylko sferę podatkową, ale też urlopową czy najniższego wynagrodzenia. Czego w przyszłym roku mogą spodziewać się pracownicy?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja? Nie zawsze. Ekspert tłumaczy

Większość zmian dla pracowników zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Zmiany podatkowe 2022 nie są jednak jedynymi, jakie czekają podatników od nowego roku. Warto przygotować się na nadchodzące zmiany również w kwestiach związanych z zasiłkiem chorobowym oraz minimalnym wynagrodzeniem. 

Co przyniesie Polski Ład? Zmiany dla pracowników mogą być kluczowe

Polski Ład wprowadzi szereg zmian, które znacząco wpłyną na dotychczasowy sposób rozliczania PIT. Do najistotniejszych elementów, które wpłyną na sytuację pracowników możemy zaliczyć m.in.:

  • podniesienie kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł — będzie ona stosowana do wszystkich podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, a nie jedynie do tych najmniej zarabiających. Niezależnie od zarobków, podatek należy uiścić tylko od nadwyżki ponad 30 tys. zł rocznie,
  • wzrost progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł — osoby, które wchodzą w wyższy próg finansowy muszą zapłacić 32% podatku. Teraz ta grupa zmniejszy się o około 620 tys. podatników, pozwalając im zatrzymać w kieszeni więcej pieniędzy,
  • wprowadzenie ulgi dla klasy średniej — będą mogły z niej skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, których dochody mieszczą się w przedziale 68 412 zł — 133 692 zł rocznie. 

Zmiany podatkowe 2022 to nie wszystko. Nowe regulacje obejmą też zasiłek chorobowy 2022

Osoby ubezpieczone mogą się spodziewać zmian także w kwestii przyznawania zasiłków chorobowych. ZUS opublikował bowiem listę zmian, które zaczną obowiązywać już od nowego roku:

  • zaliczenie okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego wynoszącego 182 dni,
  • podwyższenie wysokości zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu do 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku,
  • prawo do zasiłku macierzyńskiego w razie śmierci pracodawcy,
  • prawo do zasiłku po ustaniu ubezpieczenia przez okres 91 dni,
  • skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.

Najniższe wynagrodzenie 2022 wzrośnie o 7,5 procent

W przyszłym roku osoby zatrudnione na umowę o pracę pobierające minimalne wynagrodzenie mogą liczyć na wzrost pensji do 3010 zł brutto, co daje 2209,56 zł netto. Jednak w związku z wprowadzonymi przez Polski Ład zmianami, kwota ta może okazać się większa aż o 154 zł, czyli o wysokość stawki odciąganej na podatek. Dla pracownika od nowego roku będzie mógł więc liczyć na 2363,56 zł pensji na rękę. 

Więcej o: