Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej: powinieneś go złożyć? Sprawdź, aby nie stracić pieniędzy

Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej może pomóc uniknąć powstania niedopłaty. Jej naliczenie może skutkować obligatoryjnym rozliczeniem się z fiskusem. Niestety jak się okazuje ulga podatkowa dla klasy średniej, nie jest korzystna dla wszystkich. Kto i kiedy powinien wystąpić z takim wnioskiem?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Już od pierwszego stycznia w naszym kraju zacznie obowiązywać wiele zmian podatkowych. Zostają one wprowadzone w związku z Polskim Ładem. Jedną z nich jest ulga dla klasy średniej, która jak się okazuje, dla wielu może stanowić podatkową pułapkę.

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Kalkulator ulgi dla klasy średniej: jak to obliczyć?

To właśnie wobec osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz przedsiębiorstw rozliczających się na zasadach ogólnych zastosowana ma być ulga dla klasy średniej. Ważne jest też kryterium dochodowe, które musi mieścić się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. Istnieją dwa wzory do obliczenia ulgi dla klasy średniej:

Dla przychodów brutto pomiędzy 102 588 zł - 133 692 zł:

(suma przychodów brutto x (-7,35%) + 9829 zł) ÷ 0,17 = kwota ulgi

Dla przychodów brutto pomiędzy 68 412 zł - 102 588 zł:

(suma przychodów brutto x 6,68% - 4566 zł) ÷ 0,17 = kwota ulgi

Co to jest ulga dla klasy średniej 2022 i dlaczego może okazać się pułapką?

Zastanawiasz się, co to jest ulga dla klasy średniej? Może zostać ona uwzględniona zarówno w zeznaniu rocznym  jak i w rozliczaniach miesięcznych w tym wypadku na wniosek pracownika. W sytuacji, gdy pracownik zdecyduje się na drugą opcję, może pojawić się problem. Wystąpić może on w momencie podwyższenia lub obniżenia przychodów. Ponieważ w tej sytuacji gdyby granica dochodowa uprawniająca do skorzystania z ulgi zostanie przekroczona, skutkować będzie powstaniem niedopłaty, którą trzeba będzie obligatoryjnie uregulować z fiskusem.

Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej powinien pomóc. Unikniemy wtedy niedopłaty

W tej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie złożenie u swojego pracodawcy wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Dzięki temu nasz dochód nie będzie comiesięcznie pomniejszany o ulgę. Jest jedno, ale: wniosek musi być stosowany przez cały rok. Jeśli w deklaracji rocznej wyjdzie, że ulga nam się należy, to będzie można z niej nadal skorzystać.

Więcej o: