Tym osobom nie przysługuje odbiór dnia wolnego za święto w sobotę. Możesz stracić szansę na urlop

Niedługo Święta Bożego Narodzenia, a chwilę po nich Sylwester i Nowy Rok. Niestety, w tym roku ta wyjątkowa noc przypada z soboty na niedzielę. Czy to oznacza, że stracisz wolne za 1 stycznia 2022? Nie do końca. Prawo pracy przewiduje odbiór dnia wolnego za święto w sobotę, ale nie dla wszystkich. Sprawdź, czy masz szansę na dodatkowy urlop.

Dla większości pracujących obywateli dobrą wiadomością jest, kiedy święto przypada w trakcie tygodnia. Dzięki temu zyskują szansę na jeden więcej dzień wolny, który z czasem przedłużony jest aż do końca tygodnia. Niestety, zbliżające się Święta i Nowy Rok wypadają w piątek (Wigilia) i sobotę (Nowy Rok). Dobrą wiadomością jest to, że w niedziele odpoczniemy po całonocnej zabawie, a weekend po Wigilii spędzimy na dojadaniu świątecznych pyszności w domu. Zła wiadomość jest taka, że nie każdy otrzyma dodatkowy dzień wolny za te dni w roku 2022. Sprawdź, czy załapiesz się na dodatkowy urlop.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Rok szkolny 2018/2019. Harmonogram dni wolnych i terminy egzaminów

Komu przysługuje odbiór dnia wolnego za święto w sobotę? Odpowiedź w Kodeksie Pracy

Zgodnie z Kodeksem Pracy, za święto przypadające w sobotę pracodawca musi udzielić pracownikowi dodatkowego dnia urlopu. Święta państwowe, które są ustawowo wolne od pracy i wypadają w sobotę obniżają wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o 8 godzin pracy. Pracodawca co prawda sam ustala termin dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, ale powinien przy tym wziąć pod uwagę sugestie pracowników. Jeśli nie wskaże on dnia, w którym może odebrać wolne, pracodawca powinien zapłacić mu za nadgodziny.

Komu nie przysługuje wolne za 1 stycznia 2022? Te osoby nie zyskają dodatkowego urlopu

W 2022 roku w sobotę wypada 1 stycznia, czyli Nowy Rok, a więc pracodawca powinien udzielić pracownikowi dodatkowego dnia wolnego jeszcze w tym miesiącu. Niestety, nie każdy może cieszyć się bonusowym dniem wolnym. W przypadku pracowników, dla których sobota jest normalnym dniem pracy, nie oddaje się dnia wolnego za świąteczną sobotę. Pracownicy ci po prostu nie przychodzą do pracy. Nie mają jednak możliwości odebrania tego dnia w innym terminie.

Jakie dni wolne za święto w sobotę 2022 czekają nas w nowym roku?

Pozostałe święta z ustawy o dniach wolnych od pracy przypadają na inne dni tygodnia. Zatem w 2022 roku możemy odebrać dzień wolny jedynie za 1 stycznia.

Więcej o: